×
Opinione

Bota po ndjen prekjet e Trumpit

Autor:Thomas B. Edsall
15 Shkurt 2024 | 10:18
Donald Trump

Votuesit që thanë se Shtetet e Bashkuara i ofrojnë “shumë” mbështetje Ukrainës u katërfishua më shumë tash se mes marsit të vitit 2022 dhe dhjetorit të vitit 2023, duke shkuar në 31 për qind nga 7 për qind. Ndër republikanët, përqindja u rrit në 48 për qind nga 9 për qind.

Përqindja e republikanëve që pajtohen se “Shtetet e Bashkuara po bëjnë shumë për të ndihmuar Ukrainën” u rrit midis gushtit 2022 dhe tetorit 2023 në 62 për qind nga 43 për qind dhe midis të pavarurve në 44 për qind nga 28 për qind.

Të dy sondazhet pasqyrojnë rritjen e shpejtë të izolacionizmit në elektoratin amerikan.

I kërkova një sërë ekspertësh të politikës së jashtme për të shpjeguar se çfarë e shtynte këtë ndryshim.

Gordon Adams , një profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Amerikan në Washington, DC, dhe një bashkëpunëtor në Institutin Quincy for Responsible Statecraft, ia atribuoi ngurrimit në rritje për të mbështetur angazhimin e huaj historisë së disa dekadave të fundit.

Një kombinim i “vendimeve të këqija dhe ekzekutimit të pahijshëm”, më tha ai.

Ushtria më e aftë në botë, shkroi Adams, “është i vetmi mjet i mbetur që presidenti ka, dhe ai nuk mund ta vendosë dhe ta përdorë atë në mënyrë efektive – është e papëlqyeshme në vend që ta bëjë këtë dhe e padëshiruar jashtë vendit (veçanërisht në Lindjen e Mesme) si një forca e stabilitetit”.

Disa ekspertë të politikës së jashtme argumentuan se rënia e mbështetjes për përfshirjen amerikane në çështjet botërore ka ardhur në një kohë veçanërisht të keqe.

Stabiliteti relativ i epokës së pas Luftës së Ftohtë po gërryhet ndërsa konkurrenca e fuqive të mëdha nxehet. Sistemi ndërkombëtar po hyn në një periudhë tranzicioni; fuqia po zhvendoset nga perëndimi në lindje dhe nga veriu në jug.

Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të luajnë një rol dominues në formësimin dhe ankorimin e rendit botëror. Por kohët kanë ndryshuar. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre demokratikë nuk gëzojnë më dominim të theksuar ideologjik dhe material.

Automatizimi dhe globalizimi kanë shkaktuar një dëm të rëndë në mirëqenien ekonomike të punëtorëve në Perëndim, duke minuar kontratën sociale të epokës industriale. Populizmi joliberal është i lirë në të dy anët e Atlantikut dhe moderimi ideologjik dhe konsensusi centrist i kanë lënë vendin polarizimit të hidhur dhe mosfunksionimit legjislativ. Qëndrueshmëria strategjike është zëvendësuar nga paqëndrueshmëria; Politika e jashtme e SHBA-së është përfshirë rregullisht nga lojërat politike.

Dështimi vitin e kaluar i kundërofensivës shumë të publikuar të Ukrainës , duke e lënë garën në ngërç, me ukrainasit që pësonin humbje të vazhdueshme dhe infrastrukturë të shkatërruar, gjithashtu zvogëloi mbështetjen e publikut këtu për vazhdimin e luftës.

Kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës, e krijuar për të çliruar territorin dhe për të dhënë një fitore në fushëbetejë ose të paktën vrull që do të krijonte terrenin për diplomaci premtuese, u kundërshtua kryesisht.

Sanksionet ushtarake perëndimore janë shmangur gjithashtu: Rusia ka vazhduar t’i shesë armë Indisë dhe të tjerëve dhe t’i blejë ato nga Koreja e Veriut dhe Irani. Ajo ka qenë gjithashtu në gjendje të blejë teknologji gjoja civile dhe produkte që mund të ripërdoren për përdorim ushtarak.

Rusia tregon pak shenja lodhjeje. Pavarësisht nga numri i jashtëzakonshëm njerëzor i luftës, që vlerësohet të jetë më shumë se 300,000 trupa ruse të vrarë ose të plagosur, kontrolli i medias dhe narrativës publike nga Putini i ka lejuar Kremlinit të minimizojë mospajtimin dhe të bindë shumë rusë se vendi i tyre është viktimë dhe jo agresor. .

Aksionet për Ukrainën, për Evropën dhe për botën janë të mëdha. Presidenti kinez Xi Jinping, me planet e tij për Tajvanin, po shikon me interesim të madh se si ndodh kjo. Kështu është edhe Irani. Nëse Shtetet e Bashkuara dëshmojnë se nuk janë të gatshme të përmbushin detyrimet e tyre dhe të mbështesin sundimin e së drejtës ndërkombëtare, se territori nuk mund të fitohet me forcë, ne po shohim një të ardhme shumë më të dhunshme dhe më të rrezikshme se e kaluara.

Amerikanët e zakonshëm po dyshojnë gjithnjë e më shumë nëse barrat e lidershipit global ia vlen të përballohen. Ngjarjet që nga 11 shtatori kanë ulur besimin e publikut në mendimin e krijimit në lidhje me rolin e Amerikës në botë. Që pikëpamjet e Trumpit tërheqin po aq mbështetje sa nga qytetarët e zakonshëm, është një tregues i masës në të cilën institucioni e ka humbur mbështetjen publike.

Sondazhi i kryer çdo vit nga Këshilli i Çikagos për Çështjet Globale tregon një rënie të mprehtë të fundit të mbështetjes për angazhimin e Shteteve të Bashkuara në çështjet ndërkombëtare. Nga viti 1974 deri në vitin 2020, përqindja e amerikanëve të anketuar që pajtoheshin se “do të ishte më e mira për të ardhmen e vendit nëse marrim pjesë aktive në çështjet botërore” mezi ndryshoi, duke shkuar në 68 për qind nga 67 për qind.

Kjo u zhvendos papritur gjatë tre viteve të ardhshme pasi përqindja e mbështetjes së Shteteve të Bashkuara për të marrë një rol aktiv në çështjet botërore ra në mënyrë të vazhdueshme me 11 pikë, në 57 për qind. Rënia preu grupet partizane: Demokratët me tetë pikë, të pavarurit me 10 dhe më së shumti midis republikanëve, një rënie prej 17 pikësh në 47 për qind nga 64 për qind.

Trump është ndryshe nga çdo lider i Partisë Republikane që nga vitet 1930. Trump ishte presidenti i parë i pasluftës që nuk përqafoi rolin udhëheqës global të Amerikës – duke refuzuar aleancat e sigurisë, tregjet e hapura dhe mbrojtjen e demokracisë dhe të drejtave të njeriut që kanë qenë në thelb të politikës së jashtme amerikane që nga viti 1945, të mbështetur nga presidentët e të dyja palëve.

Megjithatë, ka ekspertë që pretendojnë se prirja drejt izolimit dhe tërheqjes amerikane filloi shumë përpara se Trump të bëhej një figurë dominuese politike.

Thomas B. Edsall këtë opinion e shkroi për The New York Times. Ai ka qenë një kontribues javor në seksionin e Opinioneve të The New York Times që nga viti 2011. Përktheu Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!