×
Opinione

Dhuna ndaj politikanëve është një sulm ndaj vetë demokracisë

Autor:Simon Tisdall
17 Qershor 2024 | 9:57
Foto: Tolga Akmen/EPA

Sulmet e rastësishme por në dukje në Britaninë e Madhe dhe pjesë të tjera të Evropës po vijnë nga e majta dhe nga e djathta…

Përgjigja e kryeministres së qendrës së majtë në Danimarkë, Mette Frederiksen, ndaj sulmit fizik në një rrugë të Kopenhagës ishte dinjitoze dhe shumë njerëzore.

“Nuk po bëj mirë dhe ende nuk jam vetvetja”, tha ajo javën e kaluar. Sulmi, në të cilin ajo i shpëtoi një lëndimi të rëndë, që e kishte lënë atë të ndihej e tronditur dhe të frikësuar.

Frederiksen sugjeroi se përvoja e saj ishte kulmi i disa tendencave gjerësisht të njohura: kërcënimet e përhapura të mediave sociale, ligjërimi politik gjithnjë e më agresiv, një luftë përçarëse në Lindjen e Mesme.

Kjo ide se politikanët e zgjedhur – dhe demokracitë që ata përfaqësojnë – janë kudo të rrezikuara nga rritja e dhunës së personalizuar, mbështetet nga shumë prova.

Me afrimin e shpejtë të zgjedhjeve të diskutueshme në Francë, Britani të Madhe dhe SHBA, duket shumë e mundshme që do të ketë më shumë zemërime dhe më shumë viktima, disa ndoshta të profilit të lartë. Shkaqet rrënjësore të këtij fenomeni përfshijnë zemërimin dhe mosbesimin ndaj “elitës qeverisëse”, polarizimin e qëllimshëm dhe nxitjen e frikës, racizmin anti-migrant, fanatizmin sektar, shqetësimin ekonomik dhe provokimet digjitale nga aktorët malinj të shtetit. Megjithatë nuk ka asnjë model të qartë.

Dhuna politike, kryesisht e rastësishme, vjen nga e djathta dhe nga e majta.

Robert Fico, kryeministri populist i djathtë i Sllovakisë, u qëllua disa herë muajin e kaluar dhe pati fatin të mbijetojë. Ai beson se u sulmua për shkak të pikëpamjeve të tij dhe fajëson ndikimin e kundërshtarëve politikë në të majtë.

“Është e qartë se ai [sulmuesi i Ficos] ishte vetëm një lajmëtar i së keqes dhe urrejtjes politike”, tha Fico.

Në Gjermani, çizmja është në këmbën tjetër pas një serie sulmesh nga banditët e ekstremit të djathtë që të kujtojnë epokën naziste. Në maj, Matthias Ecke, një deputet social demokrat, u rrah brutalisht në Dresden. Në të njëjtën mbrëmje në qytet, një aktivist i partisë së Gjelbër u sulmua gjithashtu.

Vrasja famëkeqe e vitit 2019 e Walter Lübcke, një politikani centrist, nga një neo-nazist tani duket si një pikë kthese. Sulmet janë dyfishuar në Gjermani që atëherë. Shifrat e përkohshme tregojnë 234 sulme fizike ndaj politikanëve dhe aktivistëve politikë vitin e kaluar.

“Ne po përjetojmë një përshkallëzim të dhunës antidemokratike”, tha ministrja e brendshme, Nancy Faeser .

Do të ishte e lehtë të fajësoheshin politikat përçarëse dhe retorika e partisë së ekstremit të djathtë të Gjermanisë në rritje, Alternativa për Gjermaninë (AfD). Por anëtarët e AfD-së pësuan më shumë sulme të dhunshme kriminale në vitin 2023 se çdo parti tjetër, kryesisht nga njerëz me një ideologji të majtë. Të Gjelbrit ishin viktimat e dyta më të mëdha.

Vendimi i javës së kaluar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, për të sfiduar të djathtën ekstreme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të zhvillohen në dy runde më 30 qershor dhe 7 korrik, është një lojë e madhe politike. Por mund të dëshmojë gjithashtu një kumar personal. Macron u sulmua me vezë , domate dhe perime të ndryshme në fushatat e mëparshme. Në vitin 2021, ai u godit me shuplakë në fytyrë.

Rreziqet e mundshme për sigurinë e tij dhe të politikanëve të tjerë francezë në klimën aktuale janë të dukshme, por të vështira për t’u mbrojtur. “Dhuna e ekstremit të djathtë – e motivuar nga nacionalizmi dhe autoritarizmi – është në rritje në Francë”, paralajmëroi eksperti i ekstremizmit në Universitetin e Oslos, Anders Ravik Jupskas , duke shkruar në Le Monde .

Ashtu si politikanët demokratë diku tjetër, Macron jopopullor e vë jetën e tij në vijën e duhur kur shkon në trung. Është qartësisht e rrezikshme dhe ngre pyetje themelore për sa kohë mund të vazhdojë realisht ky stil i politikës ballë për ballë. Vlen të përmendet se liderët autoritarë si Vladimir Putin i Rusisë, ndërsa pretendojnë se janë të njohur, rrallëherë e ekspozojnë veten para publikut në këtë mënyrë.

Shqetësime të ngjashme po rriten në Britani, ku kujtimet e vrasjeve të palidhura nga ekstremistët e deputetit laburist Jo Cox dhe deputetit konservator David Amess janë ende të freskëta. Javën e kaluar, Fondacioni Jo Cox u bashkua në dënimin e dy sulmeve ndaj kreut të partisë së ekstremit të djathtë të Reformës në Mbretërinë e Bashkuar, Nigel Farage, një me një “milkshake” dhe një tjetër me një filxhan.

Kush e di se çfarë mund të hidhet më pas dhe ndaj kujt? Ekziston një tendencë midis anglezëve më të pamend për t’i parë episode të tilla si një goditje të padëmshme. Ky qëndrim daton të paktën që nga zgjedhjet e vitit 1970, kur kryeministri laburist Harold Wilson u qëllua vazhdimisht me vezë në mbledhjet publike, për zbavitjen e përgjithshme të një kombi mosrespektues.

Politika britanike është më pak e pafajshme dhe më e rrezikshme këto ditë. Rosie Duffield, një kandidate laburiste, zbuloi javën e kaluar se ajo shpenzoi 2,000 funte nga paratë e saj për truprojat pasi mori kërcënime me vdekje. Shqetësime të veçanta rrethojnë sigurinë e politikaneve femra, siç është Diane Abbott e shumëpërfolur. Megjithatë , zakonisht nuk ofrohet mbrojtje individuale e sigurisë .

Në këtë kontekst alarmues, përpjekjet e ngatërruara të ministrit konservator, Michael Gove për të përcaktuar dhe ndaluar ekstremizmin në mes të përrenjve të gjallërimit publik mbi Gazën duken të parëndësishme. Një pyetje më urgjente, për shembull, është se sa mirë është i mbrojtur nga dhuna politike jo-terroriste, e krahut të djathtë, Keir Starmer, kryeministri i mundshëm i ardhshëm i Britanisë?

Debati vazhdon nëse dhuna politike buron kryesisht nga e djathta ekstreme apo e majta. Në një farë kuptimi, kjo është akademike. Shqetësues i menjëhershëm është fakti se kudo në botën demokratike, ose kështu duket, politika konvencionale rrezikohet të zhytet nën peshën e dhunës – verbale, virtuale, digjitale dhe fizike. Mbrojtjet kundër tij duken të pakta deri në inekzistente.

Duke pasur parasysh rolin e Amerikës si paradigmë demokratike pas vitit 1945, ringjallja e mundshme në vjeshtë e Donald Trumpit – një njeriu që normalizon çdo ditë dhunën – mund ta përkeqësojë shumë një problem të keq. Armatimi i pushtetit shtetëror nga Trump është në mënyrë unike gërryes i besimit, tolerancës dhe ndryshimit paqësor.

Megjithatë, në të vërtetë, shumica e qeverive janë thellësisht të konfliktuara. Ashtu si homologu i tij amerikan, shteti britanik – në shtypjen e grevës së minatorëve të viteve 1984-85 , protestave për luftën në Irak dhe Gazën dhe aktivizmin mjedisor – shpesh është shfaqur më mirë në ushtrimin e dhunës politike mbi njerëzit e zakonshëm sesa në mbrojtjen e tyre prej saj.

Simon Tisdall është opinionit i Punëve të Jashtme në Observer. Opinionin e shkroi për The Guardian. Përktheu dhe përshtati Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme
Opinione

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!