×
Opinione

SHBA-ja nuk do të tërhiqet nga sfida e Putinit dhe Hamasit

Autor:Joe Biden
20 Nëntor 2023 | 13:37

Sot, bota po përballet me një pikë kthese, ku zgjedhjet që bëjmë – përfshirë krizat në Evropë dhe Lindjen e Mesme – do të përcaktojnë drejtimin e së ardhmes sonë për brezat që do të vijnë.

Si do të dukej bota jonë në anën tjetër të këtyre konflikteve?

A do t’i mohojmë Hamasit aftësinë për të kryer pastër të keqen e paprekshme? A do të jetojnë një ditë izraelitët dhe palestinezët krah për krah në paqe, me dy shtete e dy popuj?

A do ta mbajmë Vladimir Putinin përgjegjës për agresionin e tij, në mënyrë që populli i Ukrainës të jetojë i lirë dhe Evropa të mbetet një spirancë për paqen dhe sigurinë globale?

Dhe pyetja kryesore: A do të ndjekim pa pushim vizionin tonë pozitiv për të ardhmen, apo do t’i lejojmë ata që nuk ndajnë vlerat tona ta tërheqin botën në një vend më të rrezikshëm dhe më të ndarë?

Si Putini ashtu edhe Hamasi po luftojnë për të fshirë një demokraci fqinje nga harta. Dhe, sikur Putini ashtu edhe Hamasi shpresojnë të rrëzojnë stabilitetin dhe integrimin më të gjerë rajonal dhe të përfitojnë nga çrregullimi që pason tutje. Amerika nuk mund dhe nuk do ta lejojë këtë të ndodhë. Për interesat tona të sigurisë kombëtare – dhe për të mirën e të gjithë botës.

Shtetet e Bashkuara janë kombi thelbësor. Ne mbledhim aleatë dhe partnerë për t’iu kundërvënë agresorëve dhe për të bërë përparim drejt një të ardhmeje më të ndritshme dhe paqësore. Bota shikon tek ne për të zgjidhur problemet. Kjo është detyra e lidershipit dhe Amerika do të udhëheqë këtë. Sepse nëse largohemi nga sfidat e sotme, rreziku i konfliktit mund të përhapet dhe kostot për t’i trajtuar ato vetëm do të rriten. Nuk do ta lejojmë të ndodhë.

Kjo bindje është në themel të qasjes sime për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata vazhdojnë të mbrojnë lirinë e tyre kundër luftës brutale të Putinit.

Ne e dimë nga dy luftërat botërore në shekullin e kaluar se kur agresioni në Evropë mbetet pa përgjigje, kriza nuk largohet vetë. Ajo e tërheq Amerikën drejtpërdrejt. Kjo është arsyeja pse angazhimi ynë i sotëm ndaj Ukrainës është një investim edhe për sigurinë tonë. Ajo parandalon një konflikt më të gjerë nesër.

Ne po i mbajmë trupat amerikane jashtë kësaj lufte duke mbështetur ukrainasit trima që mbrojnë lirinë dhe atdheun e tyre. Ne po u ofrojmë armë dhe ndihmë ekonomike për të ndaluar përpjekjet e Putinit për pushtim, përpara se konflikti të përhapet më tej.

Shtetet e Bashkuara nuk po e bëjnë këtë të vetme. Më shumë se 50 vende janë bashkuar me ne për të siguruar që Ukraina të ketë atë që i nevojitet për të mbrojtur veten. Partnerët tanë po mbajnë mbi supe pjesën më të madhe të përgjegjësisë ekonomike për mbështetjen e Ukrainës. Ne kemi ndërtuar gjithashtu një NATO më të fortë dhe më të bashkuar, e cila rrit sigurinë tonë përmes fuqisë së aleatëve tanë, duke bërë të qartë se ne do të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s për të penguar agresionin e mëtejshëm rus. Aleatët tanë në Azi gjithashtu po qëndrojnë me ne për të mbështetur Ukrainën dhe për ta mbajtur Putinin përgjegjës, sepse ata e kuptojnë se stabiliteti në Evropë dhe në Indo-Paqësorin janë thelbësisht të lidhura.

Ne kemi parë gjithashtu gjatë historisë se si konfliktet në Lindjen e Mesme mund të lëshojnë pasoja në mbarë globin.

Ne qëndrojmë me vendosmëri me popullin izraelit ndërsa ai mbrohet kundër nihilizmit vrastar të Hamasit. Më 7 tetor, Hamasi vrau 1200 njerëz, duke përfshirë 35 qytetarë amerikanë, në mizorinë më të keqe të kryer kundër popullit hebre brenda një dite të vetme që nga Holokausti. Foshnjat dhe të vegjlit, nënat dhe baballarët, gjyshërit, njerëzit me aftësi të kufizuara, madje edhe të mbijetuarit e Holokaustit u gjymtuan dhe u vranë. Familje të tëra u masakruan në shtëpitë e tyre. Të rinjtë u vranë me armë zjarri në një festival muzikor. Trupat e mbushur me plumba dhe të djegur, pa dallim. Dhe për më shumë se një muaj, familjet e më shumë se 200 pengjeve të marra nga Hamasi, duke përfshirë foshnjat dhe amerikanët, kanë jetuar në ferr, duke pritur me ankth për të zbuluar nëse të dashurit e tyre janë gjallë apo të vdekur. Në kohën e këtij shkrimi, unë dhe ekipi im po punojmë orë pas ore, duke bërë gjithçka që mundemi për të liruar pengjet.

Dhe ndërsa izraelitët janë ende në tronditje dhe vuajnë traumën e këtij sulmi, Hamasi ka premtuar se do të përpiqet pa pushim të përsërisë atë që ndodhi më 7 tetorin. E ka thënë shumë qartë se nuk do të ndalet.

Populli palestinez meriton një shtet të vetin dhe një të ardhme të lirë nga Hamasi. Edhe unë jam i thyer nga imazhet nga Gaza dhe nga vdekja e mijëra civilëve, duke përfshirë fëmijë. Fëmijët palestinezë po qajnë për prindërit e humbur. Prindërit po shkruajnë emrin e fëmijëve të tyre në dorë ose në këmbë që të mund të identifikohen nëse ndodh më e keqja. Infermierët dhe mjekët palestinezë po përpiqen dëshpërimisht të shpëtojnë çdo jetë të çmuar që munden, me pak ose aspak burime. Çdo jetë e pafajshme palestineze e humbur është një tragjedi që copëton familjet dhe komunitetet.

Qëllimi ynë nuk duhet të jetë thjesht ndalimi i luftës për sot – duhet të jetë përfundimi i luftës përgjithmonë, thyerja e ciklit të dhunës së pandërprerë dhe ndërtimi i diçkaje më të fortë në Gaza dhe në mbarë Lindjen e Mesme, në mënyrë që historia të mos përsëritet vazhdimisht.

Vetëm disa javë përpara 7 tetorit, u takova në New York me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu. Tema kryesore e asaj bisede ishte një sërë angazhimesh thelbësore që do të ndihmonin Izraelin dhe territoret palestineze të integrohen më mirë në Lindjen e Mesme më të gjerë. Kjo është gjithashtu ideja e korridorit ekonomik inovativ që do të lidhë Indinë me Evropën përmes Emirateve të Bashkuara Arabe, Arabisë Saudite, Jordanisë dhe Izraelit, të cilin e shpalla së bashku me partnerët në samitin e Grupit 20 në Indi në fillim të shtatorit. Integrimi më i fortë midis vendeve krijon tregje të parashikueshme dhe tërheq investime më të mëdha. Lidhja më e mirë rajonale – duke përfshirë infrastrukturën fizike dhe ekonomike – mbështet punësim më të lartë dhe më shumë mundësi për të rinjtë. Kjo është ajo që ne kemi punuar për të realizuar në Lindjen e Mesme. Është një e ardhme që nuk ka vend për dhunën dhe urrejtjen e Hamasit dhe besoj se përpjekja për të shkatërruar shpresën për atë të ardhme është një nga arsyet që Hamasi nxiti këtë krizë.

Kjo është shumë e qartë: një zgjidhje me dy shtete është e vetmja mënyrë për të garantuar sigurinë afatgjatë të popullit izraelit dhe palestinez. Edhe pse tani mund të duket sikur e ardhmja nuk ka qenë kurrë më larg, kjo krizë e ka bërë atë më të domosdoshme se kurrë.

Një zgjidhje me dy shtete – dy popuj që jetojnë krah për krah me masa të barabarta lirie, mundësish dhe dinjiteti – është ajo ku duhet të çojë rruga drejt paqes. Arritja e tij do të kërkojë angazhime nga izraelitët dhe palestinezët, si dhe nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë. Ajo punë duhet të fillojë tani.

Për këtë qëllim, Shtetet e Bashkuara kanë propozuar parime bazë për të ecur përpara nga kjo krizë, për t’i dhënë botës një themel mbi të cilin mund të ndërtohet.

Si fillim, Gaza nuk duhet të përdoret më kurrë si një platformë për terrorizmin. Nuk duhet të ketë zhvendosje të dhunshme të palestinezëve nga Gaza, asnjë riokupim, asnjë rrethim apo bllokadë dhe asnjë reduktim të territorit. Dhe pas përfundimit të kësaj lufte, zërat e popullit palestinez dhe aspiratat e tyre duhet të jenë në qendër të qeverisjes pas krizës në Gaza.

Ndërsa ne përpiqemi për paqe, Gaza dhe Bregu Perëndimor duhet të ribashkohen nën një strukturë të vetme qeverisëse, në fund të fundit nën një Autoritet Palestinez të rigjallëruar, ndërsa ne të gjithë punojmë drejt një zgjidhjeje me dy shtete. Unë kam qenë i theksuar me liderët e Izraelit se dhuna ekstremiste kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor duhet të ndalet dhe se ata që kryejnë dhunën duhet të mbahen përgjegjës. Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura të ndërmarrin hapat, duke përfshirë ndalimin e vizave kundër ekstremistëve që sulmojnë civilët në Bregun Perëndimor.

Komuniteti ndërkombëtar duhet të angazhojë burime për të mbështetur popullin e Gazës menjëherë pas kësaj krize, duke përfshirë masat e përkohshme të sigurisë dhe të krijojë një mekanizëm rindërtimi për të përmbushur në mënyrë të qëndrueshme nevojat afatgjata të Gazës. Dhe është e domosdoshme që asnjë kërcënim terrorist të mos dalë më kurrë nga Gaza apo Bregu Perëndimor.

Nëse mund të biem dakord për këta hapa të parë dhe t’i marrim ato së bashku, mund të fillojmë të imagjinojmë një të ardhme më ndryshe. Në muajt në vijim, Shtetet e Bashkuara do të dyfishojnë përpjekjet për të krijuar një Lindje të Mesme më paqësore, të integruar dhe më të begatë – një rajon ku një ditë si 7 tetori është e paimagjinueshme.

Ndërkohë, ne do të vazhdojmë të punojmë për të parandaluar që ky konflikt të përhapet dhe të përshkallëzohet më tej. Unë urdhërova dy grupe transportuese amerikane në rajon për të shtuar parandalimin. Ne po shkojmë pas Hamasit dhe atyre që financojnë dhe lehtësojnë terrorizmin e tij, duke vendosur runde të shumta sanksionesh për të degraduar strukturën financiare të Hamasit, duke e ndërprerë atë nga financimi i jashtëm dhe duke bllokuar aksesin në kanalet e reja të financimit, përfshirë mediat sociale. Unë kam qenë gjithashtu i qartë se Shtetet e Bashkuara do të bëjnë atë që është e nevojshme për të mbrojtur trupat dhe personelin amerikan të vendosur në të gjithë Lindjen e Mesme – dhe ne i jemi përgjigjur disa herë sulmeve kundër nesh.

Unë gjithashtu udhëtova menjëherë në Izrael – presidenti i parë amerikan që e bëri këtë gjatë kohës së luftës – për të treguar solidaritet me popullin izraelit dhe për t’i riafirmuar botës se Shtetet e Bashkuara kanë mbështetjen e Izraelit. Izraeli duhet të mbrohet. Kjo është e drejta e vet. Dhe ndërsa isha në Tel Aviv, unë gjithashtu i këshillova izraelitët që të mos lejojnë që lëndimi dhe zemërimi i tyre t’i mashtrojnë ata për të bërë gabime që ne vetë kemi bërë në të kaluarën.

Që në fillim, administrata ime ka bërë thirrje për respektimin e së drejtës ndërkombëtare humanitare, minimizimin e humbjeve të jetëve të pafajshëm dhe prioritizimin e mbrojtjes së civilëve. Pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit, ndihma për Gazën u ndërpre dhe rezervat e ushqimit, ujit dhe ilaçeve u pakësuan me shpejtësi. Si pjesë e udhëtimit tim në Izrael, kam punuar ngushtë me liderët e Izraelit dhe Egjiptit për të arritur një marrëveshje për të rifilluar dërgimin e ndihmës thelbësore humanitare për banorët e Gazës. Brenda pak ditësh, kamionët me furnizime filluan përsëri të kalonin kufirin. Sot, afro 100 kamionë ndihma hyjnë në Gaza nga Egjipti çdo ditë dhe ne vazhdojmë të punojmë për të rritur shumëfish fluksin e ndihmës. Unë kam mbështetur gjithashtu pauzat humanitare për të lejuar civilët të largohen nga zonat e luftimeve aktive dhe për të ndihmuar që ndihma të arrijë tek ata në nevojë. Izraeli ndërmori hapin shtesë për të krijuar dy korridore humanitare dhe për të zbatuar pauzat ditore katër-orëshe në luftimet në Gazën veriore për të lejuar civilët palestinezë të ikin në zona më të sigurta në jug.

Kjo është në kundërshtim të ashpër me strategjinë terroriste të Hamasit: fshihu mes civilëve palestinezë. Përdorni fëmijët dhe të pafajshmit si mburoja njerëzore. Vendosni tunele terroriste poshtë spitaleve, shkollave, xhamive dhe ndërtesave të banimit. Maksimizoni vdekjen dhe vuajtjet e njerëzve të pafajshëm – izraelitë dhe palestinezë. Nëse Hamasi do të kujdesej fare për jetët e palestinezëve, do të lironte të gjitha pengjet, do të hiqte dorë nga armët dhe do të dorëzonte liderët dhe ata që janë përgjegjës për 7 tetorin.

Për sa kohë që Hamasi i përmbahet ideologjisë së tij të shkatërrimit, një armëpushim nuk është paqe. Për anëtarët e Hamasit, çdo armëpushim është koha që ata e shfrytëzojnë për të rindërtuar rezervat e tyre të raketave, për të rivendosur luftëtarët dhe për të rifilluar vrasjen duke sulmuar sërish të pafajshmit. Një rezultat që e lë Hamasin nën kontrollin e Gazës do të përjetësonte edhe një herë urrejtjen e tij dhe do t’u mohonte civilëve palestinezë mundësinë për të ndërtuar diçka më të mirë për veten e tyre.

Dhe këtu në shtëpi, në momentet kur frika dhe dyshimi, zemërimi dhe tërbimi janë të forta, duhet të punojmë edhe më shumë për t’u mbajtur pas vlerave që na bëjnë këta që jemi. Ne jemi një komb i lirisë fetare dhe lirisë së shprehjes. Ne të gjithë kemi të drejtë të debatojmë dhe të mos pajtohemi dhe të protestojmë në mënyrë paqësore, por pa frikë se do të jemi në shënjestër të shkollave ose vendeve të punës ose gjetkë në komunitetet tona.

Vitet e fundit, urrejtjes së tepërt i është dhënë shumë oksigjen, duke nxitur racizmin dhe një rritje alarmante të antisemitizmit në Amerikë. Kjo është intensifikuar pas sulmeve të 7 tetorit. Familjet hebreje shqetësohen se do të shënjestrohen në shkollë, ndërsa mbajnë simbole të besimit të tyre në rrugë ose përndryshe bëjnë jetën e tyre të përditshme. Në të njëjtën kohë, shumë myslimanë amerikanë, arabo-amerikanë dhe palestinezë amerikanë, dhe shumë komunitete të tjera, janë të indinjuar dhe të lënduar, nga frika e ringjalljes së islamofobisë dhe mosbesimit që pamë pas 11 shtatorit.

Ne nuk mund të qëndrojmë pranë kur urrejtja ngre kokën lartë. Ne duhet, pa ekuivok, të denoncojmë antisemitizmin, islamofobinë dhe forma të tjera të urrejtjes dhe paragjykimeve. Ne duhet të heqim dorë nga dhuna dhe gjakftohtësia dhe ta shohim njëri-tjetrin jo si armiq, por si amerikanë të tjerë.

Në një moment kaq shumë dhune dhe vuajtjesh – në Ukrainë, Izrael, Gaza dhe shumë vende të tjera – mund të jetë e vështirë të imagjinohet se diçka ndryshe është e mundur. Por ne nuk duhet të harrojmë kurrë mësimin e mësuar herë pas here gjatë historisë sonë: Nga tragjedia dhe trazirat e mëdha, mund të vijë një përparim i madh. Më shumë shpresë. Më shumë liri. Më pak inat. Më pak ankesa. Më pak luftë. Ne nuk duhet të humbasim vendosmërinë tonë për të ndjekur këto synime, sepse tani është koha kur nevojiten më shumë për vizion të qartë, ide të mëdha dhe guxim politik. Kjo është strategjia që administrata ime do të vazhdojë të udhëheqë – në Lindjen e Mesme, Evropë dhe në mbarë globin. Çdo hap që hedhim drejt asaj të ardhmeje është përparim që e bën botën më të sigurt dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës më të sigurta.

Joe Biden është president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe këtë opinion e ka shkruar për The Washington Post. Përkthyer nga Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!