×
Opinione

Tronditja shqiptare: Një kthesë e re në skandalin e FBI-së

Reporteri
13 Shkurt 2023 | 19:16

Autor: John Schindler


Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal u padit me akuza federale muajin e kaluar. Sipas aktakuzës së Departamentit të Drejtësisë, pas tërheqjes së tij nga FBI në vitin 2018 pas një karriere 22-vjeçare kryesisht në kundërzbulim, McGonigal shkeli sanksionet e ShBA-së ndaj Rusisë duke u bërë si shërbyes i Oleg Deripaska, oligarkut të lartë nga Kremlini, një njëri i njohur për presindetin rus, Vladimir Putin, si dhe për agjencitë ruse të sigurisë.

Duke pasur parasysh gjurmët e Deripaskës rreth fushatës presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, arrestimi i McGonigal i shkaktoi liberalëve të Tëitter-it një ngërç. Këtu, më në fund, ishte prova që ata kërkuan për vite me radhë se FBI-ja po ndihmonte fshehurazi fushatën e Trump-it, ndërkohë që fundoste Hillary Clinton-in. Disa nga e djathta dolën në përfundime të kundërta: Kjo, më në fund, ishte prova se FBI në vitin 2016 po bënte komplot kundër Trump, duke e përfshirë atë me “mashtrimin e Rusisë”.

Këtu ka shumë pyetje kundërzbulimi, veçanërisht sepse McGonigal konsiderohej si një mjeshtër në FBI për çështje të tilla, dhe ai e përfundoi karrierën e tij si agjent i posaçëm përgjegjës për kundërzbulimin në Zyrën Fieldore të New York, një nga punët kryesore në gjithë FBI-në.

Në atë pozicion, McGonigal kishte akses në një gamë të gjerë sekretesh spiunazhi nga i gjithë komuniteti i inteligjencës. Për ata me prirje konspirative, ishte thjesht një rastësi që, vetëm një muaj pasi McGonigal mori përsipër operacionet e spiunazhit të FBI-së në New York, një spiun i lartë rus i caktuar në ambasadën e OKB-së në Moskë,  vdiq në rrethana tepër misterioze, në ditën e zgjedhjeve më 2016

Por shikoni më nga afër lidhjen shqiptare.

McGonigal është paditur gjithashtu nga Departamenti i Drejtësisë me akuzat për marrjen dhe mos raportimin e një pagese prej 225 mijë dollarësh nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare të quajtur Agron Neza në verën e vitit 2017. Në atë kohë, McGonigal ishte ende duke punuar për FBI. Për arsye që mbeten të paqarta, McGonigal, të cilit i duheshin para për të paguar jetën e tij të dyfishtë – gruaja dhe fëmijët në periferi të Ëashington DC, plus një dashnore e dyshimtë në Neë York – u bë një lojtar në politikën shqiptare për para.

McGonigal, ndërsa shërbente ende si një zyrtar i lartë i FBI-së, u bë shërbëtor i kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe Partisë së tij Socialiste në pushtet. Shqipëria është aleate e ShBA-së dhe anëtare e NATO-s por që kur Rama mori pushtetin në Tiranë një dekadë më parë, ai vend i vogël është kthyer në një vatër korrupsioni, plus narkoshteti kryesor i Evropës, me lidhje të thella me kartelet e drogës në Amerikën Latine. Pse administrata Biden mbyll një sy ndaj gjithë kësaj, mbetet një pyetje shqetësuese. Blerja e zyrtarëve të lartë amerikanë si McGonigal është pjesë e mënyrës se si Rama vazhdon ta arrijë atë. Opozita shqiptare është e përqendruar për këtë skandal, ku shfaqet një zyrtar i inteligjencës që shërben si shërbëtor për socialistët në pushtet.

McGonigal bëri disa udhëtime në Shqipëri për të ndihmuar Ramën, përfshirë në shtator 2017, kur i akuzuari ishte ende një zyrtar i lartë i FBI-së. Ndërsa ky udhëtim kishte një qëllim zyrtar të FBI-së, qëllimi i tij jozyrtar ishte të ndihmonte Ramën duke ngacmuar kundërshtarët e tij në Shqipëri. Një raport i ri nga Ëashington Post zbulon disa gjëra nga kjo vizitë:

“McGonigal, i cili ishte ende duke punuar për FBI-në në atë kohë, i dha kryeministrit Byronë “parafernalia” dhe e paralajmëroi atë kundër dhënies së licencave fitimprurëse të shpimit për kompanitë që ishin fronte për interesat ruse. Ndërsa McGonigal dukej se po vepronte në rolin e tij si një Oficeri i kundërzbulimit kundër ndikimit rus, prokurorët pretendojnë se, në fakt, Neza dhe një shqiptar tjetër që punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurorët si këshilltar informal i Ramës, kishin interesat e tyre financiare në vendburimet e naftës”.

E vërteta është më e keqe se kaq. Është mjaft keq që një zyrtar i lartë i FBI-së u përfshi në mënyrë të pakëndshme, për para, në politikën e brendshme të një aleati amerikan. Kjo rubrikë mund të raportojë se ajo që bëri McGonigal në atë udhëtim fatal në Shqipëri ishte shumë më e keqe nga sa kanë pranuar autoritetet federale ose mediat. Burime të nivelit të lartë shqiptarë që dëshmuan sjelljen e tmerrshme të McGonigal gjatë kohës që ai ndodhej në atë vend rrëfejnë se zyrtari i lartë i FBI-së ka kryer një operacion kundër shqiptarëve të pasur për përfitime personale.

McGonigal u tha shqiptarëve të suksesshëm, të cilët jo të gjithë ishin në mirësitë e qeverisë Rama, se po përballeshin me sanksione, të cilat do të shkatërronin bizneset e tyre, do të kapnin llogaritë e tyre bankare dhe do t’i jepnin fund udhëtimeve të tyre jashtë vendit. Megjithatë, McGonigal mund ta rregullojë këtë problem për një tarifë modeste prej disa milionë dollarësh. Mesazhi ishte i qartë: Më paguani ose do të shkatërroj jetën tuaj. Shqiptarët e shqetësuar e morën seriozisht këtë kërcënim, duke pasur parasysh pozitën e McGonigal në FBI, dhe shumë prej tyre e paguan. Disa kanë paguar “vetëm” 3 milionë euro. Të tjerët paguanin shumë më tepër.

Burimet më thonë se McGonigal tronditi Shefqet Kastratin, manjatin kryesor të naftës në Shqipëri, për 12 milionë euro, me vlerë afro 15 milionë dollarë në 2017. Me sa duket, McGonigal u përpoq të merrte ryshfet edhe nga Samir Mane, një biznesmen kryesor shqiptar, në një mënyrë të ngjashme. Burimet ballkanike thonë se përfitimi i McGonigal nga kjo tronditje ishte në masën 30 milionë euro, ndonëse supozohet se ishte ndarë me partnerët e tij shqiptarë.

Ku shkuan paratë? Ky nuk kishte gjasa të ishte një operacion parash, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e tij, dhe burimet e inteligjencës ballkanike më thonë se kriptomonedha, përfshirë bitcoin, ishte e përfshirë. Këto burime thonë se McGonigal tentoi operacione të ngjashme tronditëse në fqinjët e Shqipërisë, Maqedoni dhe Mal të Zi, të cilat të dyja përmbajnë pakica të rëndësishme shqiptare etnike.

Detajet janë të turbullta dhe kanë nevojë për hetim të plotë, por shqiptarët këmbëngulin se kanë qenë dëshmitarë të këtij aktivitetit të paprecedentë të Charles McGonigal. Kur ai ishte një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së. Ky është skandali më i keq në historinë e gjatë të FBI-së. Kërkon një hetim të menjëhershëm të Kongresit

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!