Real Madridi të nënshkruaj kontratë miliardëshe me Adidas

Adidasi dhe Real Madridi kanë arritu marrëveshje për të nënshkruar një kontratë 1.6 miliardë euro e cila do të gjejë gjigantët gjerman të prodhojnë bluzat e Real Madridit për 12 vitet e ardhshme.


Kontrata do të nënshkruhet në fund të sezonit, në një marrëveshje e cila sheh Real Madridin të fitoj 120 milionë euro për sezon, shkruan Reporteri.net

Sipas marrëveshjes, Madridi do të përfitoj 20 % nga shitja e produkteve të tyre, gjithashtu edhe 9 milionë euro material për të gjitha ekipet e klubit.

Adidasi do të ketë hapsirën e vet në ‘Santiago Bernabeun’ e ri, me dyçanin që pritet të jetë brendi më i madh në botë.

Në portofolin e tyre, Adidasi do të ketë Bayern Munich, Manchester United dhe Arsenalin në vitin e ardhshëm, kurse konkurrentët e Nike do të kenë Barcelonën, PSG-në, Chelsean, Tottenham Hotspur dhe Atletico Madridin.

Ndërkohë, Puma, një tjetër kompani gjermane, do ta ketë Manchester Cityn, Valencian, Milanin, Borussia Dortmundin dhe Palmeiras./Reporteri.net/