×
 • Sport
 • EURO 2024 / EURO 2024

  Djaloshi me kaçurrela dhe ikonë e rrjeteve sociale: Koha për të shkëlqyer në Euro 2024

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 17:44

  Të gjithë dëshironin një foto me djalin me kaçurrela të arta, talentin e La Masias që mban emrin e një legjende të Barcelonës, shkruan BBC.

  Xavi Simons u bë shpejt “gur i çmuar” në akademinë e vlerësuar të gjigantëve katalanas pas tranferimit në moshën shtatë vjeçare dhe u njoh shumë përtej saj.

  Në moshën 14 vjeçare, Simons kishte më shumë se një milion ndjekës në Instagram, një kontratë me Nike dhe ishte paraqitur  në një reklamë së bashku me Neymar Jr dhe Ronaldinho.

  Video e mesfushorit të vogël përmbytnin YouTube. Klube, duke përfshirë Chelsean, filluan ta ndjekin lojën e tij . Simons ishte ikonë para se të rritej plotësisht – një Sonny Pike i epokës së mediave sociale, një Freddy Adu i gjeneratës Z. Pëlqimet në rrjetet sociale e ushqyen zhurmën përreth tij dhe zhurma ia shtoi famën.

  “Më kujtohen njerëzit, ‘Xavi, Xavi, foto, foto!’,” shpjegon ish-trajneri i La Masias, Pau Moral, i cili e pa për herë të parë popullaritetin e tij në një turne kombëtar për nën-12 vjeçarët.

  “Nuk ishte e lehtë për të. Disa njerëz thoshin ‘ndoshta po luan tani sepse flokët i ka të gjata, sepse është i bukur’, e dini? ‘Ndoshta kur të rritet, asgjë…’

  “Por jo, jo, ky lojtar ishte ndryshe!”

  Tani 21 vjeç, Simons është përsëri një nga lojtarët më të kërkuar në Evropë.

  Kontraktuar nga Paris St-Germain, por pasi impresionoi sezonin e kaluar në huazim në RB Leipzig, klube përfshirë Arsenal, Manchester United dhe Bayern Munich kanë shprehur interesim për shërbimet e tij.

  Ka qenë udhëtim unik për një talent të larmishëm që operon në të dy krahët ose pas sulmuesit dhe flet gjashtë gjuhë.

  “Unë e di çfarë dua të arrij me karrierën time të futbollit,” thotë Simons. “Rruga ime nuk ka qenë më e lehta. Shumë ngritje dhe ulje.”

  Ylli i fëmijërisë, ikona e adoleshencës në rrjetet sociale, talenti i nxehtë që po fillon të realizojë potencialin e tij – detyra e ardhshme në karrierën e re të Simons është të japë për Holandën në Euro 2024.

  Ylli i ri

  I emëruar Xavi sipas ish-mesfushorit të Barcelonës dhe Spanjës – vëllai i tij më i madh Faustino mban emrin e ish-sulmuesit të Kolumbisë, Newcastle dhe Parma, Asprilla – Simons i lindur në Amsterdam ishte vetëm tre vjeçar kur familja u zhvendos në Alicante pasi babai i tij, Regillio, përfundoi karrierën e tij si lojtar.

  Regillio, ish-sulmues në ligën holandeze, një herë tha se djali i tij, në moshën tre ose katër vjeç, mund të shikonte dhe të kuptonte ndeshjet në një nivel shumë më të lartë se moshatarët e tij.

  Talenti i tij ishte gjithashtu i pamohueshëm. Kishte oferta nga klubet lokale Elche dhe Cadiz, si dhe Villarreal, por më pas Barcelona erdhi me një mundësi të pamohueshme.

  Edukimi i tij futbollistik do të zhvillohej në La Masia-n ikonike. Simons u tregua një student yll.

  “Teknikisht ai ishte super, por mentaliteti dhe sjellja në fushë ishin të ndryshme,” kujton Moral. “Qëndrimi i tij ishte si një fitues, gjithmonë.

  “Ai është një djalë shumë i mirë, pak i turpshëm, jo djali që flet gjithmonë, por në fushë ai është një kafshë. Gjithmonë me shokët e tij ‘hajde, hajde’, duke i motivuar ata.”

  Në një intervistë pasi u bashkua me akademinë, Simons – i cili u bë shok i ngushtë me mbrojtësin aktual të Barcelonës dhe Spanjës, Alejandro Balde – tha se i pëlqente “të kishte topin, të shënonte, të pasonte dhe të ndryshonte ritmin”.

  “Ai ishte shumë i vogël, një nga lojtarët më të vegjël në akademi, por ai ishte i shpejtë dhe i fortë,” shton Moral, i cili gjithashtu trajnoi yllin e Spanjës, Gavi.

  “Ai kurrë nuk kishte frikë, gjithmonë dëshironte topin, gjithmonë dëshironte të bënte më të mirën. Mund ta ndjeje energjinë e tij. Ai do të luante ‘pow, pow, pow’ gjatë gjithë kohës.”

  Por në moshën 16 vjeç, karriera e Simons mori një kthesë të madhe. Pasi nuk arriti të arrinte një marrëveshje me Barcelonën, ai u bashkua me PSG, duke ndjekur gjurmët e idhullit të tij Neymar – duke thënë se braziliani e trajtonte si një “vëlla të vogël”.

  Nëna e Simons, Peggy, e instrukturoi atë të merrte mësime frëngjishte për t’u integruar më mirë me shokët e skuadrës, duke shtuar në njohuritë e tij holandisht, spanjisht, katalanisht dhe anglisht.

  Simons ishte i rrethuar nga ikona. Përveç Neymar-it, kishte Kylian Mbappe, Angel di Maria dhe më vonë Lionel Messi dhe Sergio Ramos për të mësuar nga ata.

  Por po aq të rëndësishëm për të riun ishin familja e tij, duke luajtur ping pong ose Uno së bashku dhe, me trashëgiminë e tij Surinameze, duke ngrënë bami, supë saoto dhe rotia.

  “Kur bëra hapin drejt Parisit në moshën 16 vjeçare, isha vetëm një fëmijë,” shpjegon Simons. “Mësova se pjesa e shëndetit mendor të futbollit ishte shumë e rëndësishme.

  “Ndonjëherë duhet të relaksohem thjesht, të mos mendoj gjithë ditën për futbollin, kam një jetë tjetër që është ndryshe.”

  Në moshën 17 vjeçare, në shkurt të vitit 2021, ai bëri debutimin e tij, por mundësitë e mëtejshme ishin të kufizuara dhe, deri në fund të sezonit pasues, Simons kishte grumbulluar vetëm 11 paraqitje të larta në të gjitha garat.

  Ai kërkoi futboll të rregullt.

  Megjithatë, Simons ende nuk ka arritur të përkthejë atë formë të klubit në performanca për Holandën, me një gol në 15 ndeshje ndërkombëtare. Para Eurove, ish-trajneri i Ajax dhe PSV, Aad de Mos, tha se kishte “shumë zhurmë” rreth tij.

  “Ndryshe mendoj se ai është shumë i etur,” shpjegon ish-sulmuesi i Holandës, Zenden. “Jo i etur si një egoist, por i etur për të bërë mirë.”

  Simons luajti për një orë të parë në fitoren 2-1 të skuadrës së tij ndaj Polonisë dhe trajneri Ronald Koeman e sheh atë si “një nga talentet më të mëdha” në skuadrën holandeze.

  “Ai është një kërcënim,” shton Zenden. “Ai ka qëndrimin e duhur, ai ka aftësitë, ai ka motorin, ai është i gatshëm të punojë shumë, ai kurrë nuk ankohet. Çdo trajner do ta donte atë në skuadrën e tij.”

  Të premten, ai do të shpresojë të ketë mundësinë të shfaqë atë talent kundër një skuadre franceze që do të përfshijë disa nga shokët e tij të PSG-së, të kaluar dhe të tanishëm, kur të takohen në Leipzig.

  “Ai është një lojtar shumë i talentuar që ka aq shumë për të dhënë,” shton kapiteni i Holandës, Virgil van Dijk.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!