×
 • Sport
 • EURO 2024

  Francës nuk i mjaftoi goli i Mbappes, Austria me fitore ndaj Holandës del e para

  Reporteri
  25 Qershor 2024 | 20:01

  Goli i Kylian Mbappes nga penalltia nuk i ka mjaftuar Francës që të siguronte tre pikë dhe për të mbyllur fazën grupore në pozitën e parë teksa Austria ka fituar dramën me Holandën me rezultat 3 me 2 për pozitën e lideres në grupin D.

  Po zhvillohej minuta e 55-të kur Jakub Kiwior ndërhyri ndaj Dembeles për të shkaktuar penalltinë të cilën në gol e shndërroi Mbappe.

  Ndërkaq, sulmuesi Robert Lewandowski ka realizuar gol nga penalltia për të barazuar rezultatin ndaj Francës.

  Mirëpo goli i tij vlen vetëm për statistika sepse Polonia i ka shuar shpresat për kalim tutje në Evropian.

  Goli i tij vetëm sa ia pamundësoi Francës që ta mbyll grupin si e para.

  Takimi tjetër mes Holandës dhe Austrisë ishte dramatik.

  Austria me autogolin e Malen mbylli pjesën e parë në epërsi ndaj Holandës. Po zhvillohej minuta e gjashtë kur sulmuesi “tulipan” realizoi autogolin për epërsinë e austriakëve.

  Ky është autogoli i shtatë i realizuar gjatë këtij Evropiani.

  Cody Gakpo me një goditje të fuqishme nga më pak se 11 metra ka barazuar rezultatin ndaj Austrisë. 25-vjeçari realizoi në minutën e 47 pas një asistimi të bukur nga Xavi Simons.

  Schmid ka realizuar me kokë pas asistimit nga Grillitsch në minutën e 59-të për t’ia kthyer epërsinë Austrisë ndaj Holandës në 2 me 1.

  Katër nga golat janë realizuar në pjesën e dytë, ndërkaq dy për pesë minuta.

  Ishte Memphis Depay i cili në minutën e 75 realizoi për barazimin 2 me 2, mirëpo Marcel Sabitzer në pesë minuta më vonë me një goditje të fuqishme nga afërsia ktheu epërsinë e Austrisë dhe në fund të fitores.

  Austria mbyll fazën grupore me gjashtë pikë, ndërkaq Franca del në pozitën e dytë me pesë pikë. Kalimin në 1/8 e finales e ka siguruar edhe Holanda në pozitën e tretë me katër pikë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!