×
 • Sport
 • EURO 2024 / EURO 2024

  Përrallë apo dështim? Dyshime për suksesin e Gjermanisë në Evropian

  Reporteri
  14 Qershor 2024 | 16:48

  Herën e fundit që Gjermania luajti një turne të madh në tokën e saj, termi “Sommermärchen”, që do të thotë “përrallë verore”, u krijua për të përshkruar përvojën e atyre katër javëve magjike të Kupës së Botës 2006, shkruan BBC.

  Atëherë, shteti ishte energjizuar nga Jurgen Klinsmann entuziast që hidhej lart e poshtë në skajet e fushës, nga beteja e egër midis Jens Lehmann dhe Oliver Kahn për pozitën e portierit, dhe nga ëndrra se Gjermania mund të fitonte një tjetër Kupë Bote në shtëpi që prej vitit 1974.

  Edhe pse ëndrra përfundoi me humbje të hidhur në gjysmëfinale kundër Italisë, kujtimet kanë mbetur. A do të përsëritet kjo këtë verë? Para hapjes së Euro 2024 të premten kundër Skocisë, komb gjerman mbetet në dyshim, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  A po i jep Nagelsmann shpresë vendasve? Shumë pak njerëz në Gjermani realisht presin që kjo verë të ngjasojë me një përrallë. Megjithatë, gjendja e përgjithshme është përmirësuar gjatë gjashtë muajve të fundit ose më shumë. Pas shpalljes së Julian Nagelsmann si menaxheri i ri, pas shkarkimit të Hansi Flick, ish-trajneri i Bayernit kishte nevojë për disa ndeshje për të kuptuar disa ndryshime taktike. Rezultatet e para u panë gjatë ndeshjeve ndërkombëtare në mars, kur Gjermania mundi Francën në Lion dhe Holandën në Frankfurt.

  Ato dy paraqitje shënuan një ndryshim të rëndësishëm pasi Gjermania luajti me një stil më direkt dhe tregoi një intensitet më të madh në kundër-presing dhe rikuperim topi lart në fushë, krahasuar me paraqitjet shpesh të ngadalta nën drejtimin e Flick. Një shtytje e madhe ka qenë gjithashtu rikthimi i Toni Kroos në ekip, pasi mesfushori luan ndeshjet e fundit të karrierës së tij në Euro 2024. Nuk dihej që organizatori i Real Madridit që fiton vazhdimisht do të tërhiqej kur ai njoftoi rikthimin e tij ndërkombëtar në mars, por prania e tij ishte shumë e nevojshme në një mënyrë apo tjetër.

  Fillimisht, Kroos vendosi të largohej nga futbolli ndërkombëtar pas eliminimit të Gjermanisë në 1/16-at në Euro 2020, pas humbjes nga Anglia në Wembley. Por, pavarësisht moshës së tij të avancuar, Kroos është ende një nga lojtarët më të talentuar të Gjermanisë. Të paktë janë ata në Gjermani që tani do të kundërshtonin se gjithçka duhet të rrotullohet rreth 33-vjeçarit në këtë turne.

  Sondazhi tronditës

  Me gjithë këtë, entuziazmi i përgjithshëm në Gjermani ka pësuar një goditje pak para ndeshjes hapëse. Para dy ndeshjeve të fundit miqësore kundër Ukrainës dhe Greqisë, një sondazh i porositur nga transmetuesi publik WDR zemëroi trajnerin kryesor dhe njerëzit më të lartë në Federatën Gjermane të Futbollit (DFB).

  Në sondazh, gjermanët u pyetën nëse nuk u pëlqente fakti që kapiteni i Gjermanisë, Ilkay Gundogan, ka rrënjë turke – 17% thanë se po dhe 21% thanë se do të preferonin të shihnin më shumë “lojtarë të bardhë” në ekipin kombëtar.

  “Ne po luajmë një fushatë Euro për të gjithë në vend. Shpresoj të mos lexoj më kurrë asgjë për këtë sondazh,” tha Nagelsmann pasi rezultatet u bënë publike.

  Për rreth 15 vjet ose më shumë, është bërë mjaft e qartë se lojtarët që janë djemtë ose nipërit e emigrantëve pranohen si lojtarë të ekipit nga një pjesë e popullsisë së Gjermanisë vetëm sa kohë që ‘Die Mannschaft’ janë duke fituar.

  Përndryshe, ata akuzohen se nuk po japin gjithçka për Gjermaninë sepse supozohet se nuk janë ‘patriotë të vërtetë’. Mesut Ozil, i cili luajti një rol të rëndësishëm në fitoren e Gjermanisë në Kupën e Botës në 2014, është ankuar për këtë dikotomi në të kaluarën.

  Natyrisht, askush brenda selisë së DFB nuk do të vinte në dyshim kurrë angazhimin e Gundogan, Antonio Rudiger ose Leroy Sane. Këta janë lojtarë kyç të cilëve Nagelsmann absolutisht i mbështetet. Ajo që gjithashtu ka penguar gjendjen në një masë të caktuar ishin dy paraqitje të dobëta në miqësoret e fundit – një barazim pa gola kundër Ukrainës dhe një fitore 2-1 ndaj Greqisë.

  Greqia mori një avantazh të papritur në pjesën e parë pas një gabimi të Manuel Neuer nga një goditje e Christos Tzolis. Gabimet e portierit të gjatë të Gjermanisë dhe Bayernit janë duke u grumbulluar këto ditë, duke shkaktuar diskutime të gjalla nëse Nagelsmann duhet ta kishte bërë Neuer portierin e parë përsëri.

  Të dyja miqësoret ngjanin me shumë paraqitje nën drejtimin e Flick, pavarësisht provave të qasjes taktike të Nagelsmann. Megjithatë, duket se 36-vjeçari Nagelsmann ende nuk e ka kuptuar plotësisht se si të thyejë skuadrat nënvlerësuese që përqendrohen kryesisht në presing dhe sulme të shpejta. Gjermania në një pozicion të rrezikshëm Kjo është ajo që e bën kaq tërheqëse perspektivën e Gjermanisë në Euro 2024. Ne e dimë se ekipi mund të jetë shumë konkurrues kundër kombeve të mëdha të tjera që zakonisht duan të jenë proaktive gjithashtu. Gjermania shpesh përfiton shumë kur i lejohet të nisë sulme të shpejta.

  Ndërkohë, faza e grupeve mund të testojë durimin e të gjithëve, përfshirë tifozët, sepse ndeshjet kundër Skocisë, Hungarisë dhe Zvicrës mund të dalin në një mënyrë të ngjashme me dy miqësoret më të fundit.

  Në të vërtetë, nëse Gjermania shijon humbje në një nga ndeshjet e saj të hershme ose arrin vetëm fitore të ngushta, gjendja në vend mund të ndryshojë plotësisht. Shumë mund të kujtojnë tre turnetë e fundit ndërkombëtarë ku Gjermania ka mbijetuar në fazën e grupeve vetëm një herë.

  Pavarësisht se sa shumë pozitivitet përpiqet Nagelsmann të përhapë para hapjes së të premten, ai dhe të gjithë lojtarët e tij do të jenë të vetëdijshëm për sa i rrezikshëm është pozicioni i tyre. Siç qëndrojnë gjërat, nuk ka asnjë përrallë verore në ajër në Gjermani.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!