×
 • Extra
 • Lista

  Bota ishte nën këmbët e tyre: 10 perandoritë më të fuqishme në histori

  Reporteri
  12 Mars 2019 | 15:07

  Çdo perandori, ishte e pandalshme në kulmin e saj, por në fund gjithçka mbeti në të kaluarën. Në mesin e tyre janë dhjetë prej perandorive më të mëdha të botës që dikur mbulonin një të pestën e botës, të sunduar nga qindra miliona njerëz dhe zgjatën nga njëqind vjet e deri në mbi një mijëvjeçar.


  Perandoria, që rrejdh nga fjala latine “imperare”, që do të thotë “komandë”, sipas përkufizimit është një grup shtetesh dhe popujsh të grupuar nën kurorën e një monarku ose oligarku.

  Reporteri.net ju sjell një listë të perandorive më të fuqishme që kanë ekzistuar ndonjëherë.

  Perandoria britanike (1583 – 1997)

  Image result for british empire

  Perandoria mongole (1206-1368)

  Image result for mongol empire

  Perandoria persiane (550 p.e.s – 330 p.e.s)

  Image result for persian empire

  Perandoria romake (27 p.e.s- 476)

  Image result for perandoria romake

  Kalifati omayade (661-750)

  Image result for omayade kalifat

  Perandoria karolinge (800-888)

  Image result for empire karoline (800-888)

  Perandoria spanjolle (1492-1975)

  Image result for spanish empire

  Perandoria portugeze (1450-1999)

  Related image

  Perandoria osmane (1299-1922)

  Image result for ottoman empire

  Perandoria ruse (1721-1917)

  Image result for russian empire

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!