×
 • Extra
 • Lista

  Niseni eksperiencën tuaj në Budapest, arsyet pse do ta adhuroni kryeqytetin hungarez

  Reporteri
  18 Janar 2024 | 12:43

  Budapesti është një thesar i vërtetë i eksperiencave të paharrueshme  duke filluar nga arkitektura  e bukur deri te një jetë  nate që lë pas shumë vende të Evropës.  Koha më e mirë për të vizituar Budapestin është nga marsi në maj dhe nga shtatori në nëntor. Kjo për dy arsye.

  E para është moti i këndshëm për udhëtarët, i cili përfshin vendin. E dyta janë festivalet dhe eventet e shumta që organizohen në qytet në këto muaj.

  Faktori i parë për çdo person që kërkon të vizitojë  Budapestin është moti. Sido që të jetë në një vend si Budapesti eksperienca juaj padyshim se do të jetë e mrekullueshme në çdo stinë dhe kohë.

  Gazeta online Reporteri.net ju sjell disa nga atraksionet kryesore të kësaj kryeqendre.

  Sezoni i udhëtimeve në Evropë është i ndarë në tre seksione kryesore, secila me avantazhet dhe disavantazhet e veta të veçanta. Ja një vështrim i dobishëm për secilën:

  Sezoni i lartë në Budapest: Duke filluar nga qershori dhe duke përfunduar në gusht, sezoni i lartë sheh numrin më të madh të turistëve për një sërë arsyesh. Temperatura është e lartë, bujtinat janë plot me njerëz, ditët janë të gjata dhe shumica e atraksioneve janë të hapura. Ka disa disavantazhe gjithashtu, duke përfshirë turmat e dukshme, nxehtësinë, transportin publik të mbushur me njerëz dhe koston më të lartë të akomodimit.

  Sezoni i mesëm në Budapest: Sezoni i mesëm bie në mes të paketës kur bëhet fjalë për numrin e turistëve. Muajt ​​shtator, tetor dhe fillim të nëntorit dhe Pashkët deri në fillim të qershorit konsiderohen pjesë e sezonit të mesëm. Gjëja më e mirë për të vizituar Budapestin gjatë këtij sezoni është moti i këndshëm, numri i kufizuar i turistëve, çmimet më të ulëta të akomodimit dhe një fluks i përgjithshëm udhëtarësh në bujtina. Ana tjetër është se disa atraksione mbyllen gjatë këtij sezoni, moti mund të jetë i paparashikueshëm dhe ditët janë më të shkurtra.

  Sezoni i ulët në Budapest: Sezoni i ulët në Budapest bie rreth nëntorit deri në mars dhe sheh numrin më të vogël të vizitorëve. Ka shumë arsye pse ky sezon i veçantë ka numrin më të ulët të vizitorëve, duke përfshirë motin më të ftohtë dhe të zymtë, ditët më të shkurtra, mbylljen e disa atraksioneve dhe reshjet e vazhdueshme. Megjithatë nuk është gjithçka keq, pasi ka disa avantazhe të udhëtimit në Budapest në sezonin e ulët, duke përfshirë mungesën e turmave, çmimet më të ulëta për hotelet dhe biletat e avionit, mundësinë për të festuar Krishtlindjet në Evropë dhe borën përreth.

  Çfarë të bëni dhe cilat atraksione t’i eksploroni në Budapest:

  Të frekuentosh një ndër vendet me ujëra termale, është një ndër gjërat që duhet bërë me domosdo nëse je në kryeqytetin e Hungarisë. Nuk do t’u duhet shumë kohë për të parë vendet më domethënëse të këtij qyteti: Memorandumin e Mileniumit, rrugën “Andrasi”, Shtëpinë e Operas, Ndërtesën e Parlamentit, Kështjella në Buda ku ndodhet dhe Kisha Matias, ish-pallatin mbretëror dhe Bastionin e Fishërman.

  Merrni teleferikun për të vizituar Kalanë e Budës

  Çfarë është ajo? Ngjitja e shkurtër me teleferik nga Clark Ádám tér ju çon në ish-pallatin mbretëror në majë të Kalasë së Kodrës që tani strehon Galerinë Kombëtare, Muzeun Historik të Budapestit dhe Bibliotekën Széchényi. Kupola e saj me ngjyrë të gjelbër, një shtesë gjatë rindërtimit të gjatë të pasluftës në vitet ’60, përbën një pjesë integrale të peizazhit mahnitës të qytetit të Budës.

  Një ngjitje e shpejtë në Castle Hill nga teleferiku është pothuajse në krye të listës  të të gjithëve për herë të parë këtu. Vizitorët mund të hyjnë gjithashtu në tarracën panoramike për pamje mbresëlënëse nga kupola.

  Shijoni panoramën përgjatë Danubit

  Danubi përcakton dhe përvijon Budapestin në komponentët e tij binjakë, Buda dhe Pest. I gjerë dhe i këndshëm, lumi lidhet me një varg urash të bukura dhe përshkohet nga anije lundrimi, maune, skafe të dhe linja ujore në rrjetin e transportit të qytetit.

   Vizitoni muralet e bukura të Budapestit

  Mure të shumta veçanërisht në Distriktin VII, janë zbukuruar me murale, disa të lidhura me historinë ose kulturën hungareze. Këto i bëjnë jehonë shumë aspekteve të së kaluarës së vendit, shpikjeve dhe krijimtarisë së tij.

  Për një turne alternativ turistik, me shëtitje të veçanta në dispozicion, muralet e Budapestit i ofrojnë vizitorit një pasqyrë të zonave të trashëgimisë së Hungarisë për të cilat ata mund të mos kishin ditur dhe i çojnë në rrugët në të cilat nuk do të kishin ecur ndryshe.

  Shkoni tek Bastioni i Peshkatarëve

  I paraqitur nga arkitekti Frigyes Schulek  ofron pamje të mrekullueshme të Danubit nga pikëpamja e tij në Kodrën e Kalasë.

  Pse  të shkoni? Pamjet janë të jashtëzakonshme, por ky është gjithashtu një mësim historie.

  Është një tarracë e ndërtuar falë stileve neogotike dhe neo romantike, është shumë afër kishës Matías.

  Kur e vizitoni, do të mund të mahniteni nga shtatë kullat e saj, të cilat përfaqësojnë shtatë fiset mangiare që themeluan Hungarinë. Mban këtë emër sepse ishte një grup peshkatarësh që morën përgjegjësinë për mbrojtjen e kësaj enklave. Në këtë kala me shkallë dhe kalime të shumta, mund të shihni edhe statujën e Stephen I mbi kalë që u ngrit në  vitin 1906.

  Vizitoni këpucët në bregun e Danubit

  Çfarë janë ato? Një memorial i zymtë dhe prekës për 3,500 viktimat, shumë prej tyre hebrenj,  që u udhëzuan të hiqnin këpucët e tyre përpara se të qëlloheshin në këtë vend nga anëtarët e policisë së partisë fashiste të Hungarisë në fund të Luftës së Dytë Botërore.

  Pse shkoni? Instalacioni, i ideuar nga regjisori Can Togay dhe i bashkë-krijuar me skulptoren Gyula Pauer, sjell brutalitetin e plotë të Holokaustit këtu në Budapest, i ilustruar nga diçka kaq e zakonshme sa disa palë këpucë të derdhura në bronz.

  Mrekullohuni me bazilikën e Shën Stefanit

  Çfarë është ajo? Kisha më e madhe në Budapest, Bazilika mban një nga thesaret më të shenjta të Hungarisë, dorën e djathtë të mumifikuar të Shën Stefanit, themeluesit të kombit në vitin 1000.

  Pse të shkoni?

  Një ndërtesë mahnitëse arkitekturore. Kur afrohet nga bregu i Danubit, ndërtesa shfaqet ngadalë, metër për metër, por pa dominuar rrethinën e saj. Kisha u ndërtua në një kodër të vogël në të cilën disa qindra njerëz kërkuan strehim gjatë përmbytjes së madhe të vitit 1838, prej nga u shpëtuan me varkë. Ndërtimi filloi me fonde nga donacionet, dhe përfundimisht përfundoi në 1906.

  Ju gjithashtu mund të merrni ashensorin deri në kupolë për pamje mahnitëse.

  Vizitoni godinën e Parlamentit Hungarez

  Një turne 45-minutësh në ndërtesën e Parlamentit të Hungarisë – selia e qeverisë dhe një nga monumentet më të famshme të qytetit me pamje nga Danubi.

  Kjo ndërtesë me 691 dhoma u ndërtua në fund të viteve 1800, kur Hungaria ishte kreu i përbashkët i një perandorie të madhe evropiane, prandaj arkitektura madhështore do të ju mahnisë. Këtu mund të gjeni edhe bizhuteritë e kurorës hungareze, të ruajtura nga ushtarë hungarezë.

  Pini kafe në “New York Café”

  Çfarë është ajo? Kafeneja më elegante e viteve 1890 në Budapest, mes konkurrencës së fortë, ka rifituar statusin e saj pasi u shndërrua në një hotel me pesë yje në fillim të viteve 2000.

  “New York Café”,  është cilësuar si kafeneja me e bukur në botë.

  Kafeneja e ndërtuar në stilin e Rilindjes Italiane, është një nga kafenetë më të vjetra në Budapest, që daton 125 vjet, llambadarë që varen nga tavanet e larta të stolisura në mënyrë spektakolare.

  E gjithë kjo vjen me një çmim, natyrisht, dhe duhet të merret parasysh radha e gjatë që mund të krijohet.

  Në ambientet e kësaj kafeneje po ashtu mund të bëni fotografi. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!