×
 • Extra
 • Lista

  Vendet më të mira që duhet t’i vizitoni në Zvicër

  Reporteri
  29 Janar 2024 | 11:02

  Zvicra është e njohur në mbarë botën për çokollatën, djathin, qytetet e bukura dhe peizazhet e saj piktoreske, përcjell Reporteri.net.

  Kudo që të shkoni, mahniteni me pamjet, kulturën, sjelljet e gjithçka tjetër.

  Më poshtë, gjeni disa vende që duhet t’i vizitoni patjetër.

  Interlaken

  Vendndodhja unike e Interlaken midis dy liqeneve – Liqenit Brienz dhe Liqenit Thun – e bën atë një vend që të lë pa frymë për pushime.

  Këtu, ju mund të kaloni orë të tëra duke ecur në shtigje të ndryshme.

  Zermatt

  Udhëtarët që kërkojnë të bëjnë ski ose dëborë në Alpet zvicerane duhet të shkojnë në Zermatt. Ky qytet i vogël, pa makina në mes të Alpeve, është i famshëm për strehimin e një prej atraksioneve më të famshme në botë – Matterhorn.

  Lucerne

  Lucerni piktoresk ndodhet në liqenin e Lucernit në Zvicrën qendrore, i përshtatur nga male të mbuluara me dëborë dhe ndërtesa mesjetare. Qyteti i vjetër i këtij qyteti të bukur është shtëpia e atraksioneve historike, shesheve të gjalla të qytetit, dyqaneve butikë dhe kishave të vjetra. Atraksionet kryesore përfshijnë Murin Musegg dhe kullat e tij.

  Lugano

  Ky qytet buzë liqenit në kufirin zvicerano-italian u ofron vizitorëve një përvojë unike udhëtimi. Për shkak se Lugano ndan ujërat me Italinë fqinje, qyteti përmban një përzierje të ndikimeve zvicerane dhe mesdhetare në gjithçka, nga kuzhina e tij te arkitektura e tij.

  Zurich

  Zurichu është një qendër financiare kozmopolite, një strehë ushqimore dhe një qytet romantik evropian që tërheq të gjitha llojet e udhëtarëve. Një pushim këtu duhet të përfshijë kalimin e kohës duke admiruar liqenin e Zurichut, eksplorimin e bareve në modë dhe restorantet me shumë yje.

  Gruyères

  Vizitoni qytetin mesjetar të Gruyères nëse dëshironi të ndiheni sikur jeni kthyer prapa në kohë gjatë udhëtimit tuaj të ardhshëm.

  Locarno

  Ashtu si fqinji i saj Lugano, Locarno ndodhet në rajonin Ticino pranë kufirit italian. Ky qytet i qetë dhe i vogël është i rrethuar nga peizazhe mahnitëse.

  Appenzell District

  Appenzell kap thelbin e Zvicrës me kodrat e rrotulluara, një fshat pa makina dhe zakone të ruajtura mirë. Vizitorët mund të shijojnë peizazhin piktoresk të distriktit Appenzell.

  Brienz

  Do të ishte e vështirë të gjesh një qytet të vogël që krenohet me më shumë hijeshi dhe pamje të jashtëzakonshme se Brienz. E vendosur në rajonin mahnitës Bernese Oberland, Brienz ndodhet në bregun verilindor të liqenit Brienz, i cili përmban ujë të mrekullueshëm bruz dhe është i rrethuar nga male të larta me gjelbërim të përhershëm.

  Geneva

  I vendosur përgjatë brigjeve të liqenit kristal të Gjenevës në Zvicrën perëndimore, ky qytet është i njohur për pamjet e tij të jashtëzakonshme dhe si selia e Kryqit të Kuq dhe Kombeve të Bashkuara. Gjeneva është gjithashtu shtëpia e disa pamjeve ikonike, duke përfshirë Jet d’Eau.

  Bern

  Berni ka shumë bukuri, duke përfshirë një qytet të vjetër. Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që paraqet kullën ikonike të orës Zytglogge, shatërvanët e stilit të Rilindjes dhe një katedrale gotike me majën më të lartë në Zvicër.

  Engelberg

  Si zona më e madhe e skijimit në Zvicrën qendrore, Engelberg është një shesh lojërash dimërore, me një sezon të gjatë me dëborë për skijim në zbritje dhe për ski, snowboard dhe udhëtim me sajë.

  St. Moritz

  I konsideruar si “vendlindja e turizmit dimëror alpin”, St. Moritz mirëpret udhëtarët me ski të klasit botëror, hotele të bukura, oferta të njohura për ski dhe restorante të nivelit të lartë.

  Jungfrau Region

  Rajoni Jungfrau është vendi i përsosur për ata që për herë të parë duan të përjetojnë shkëlqimin e botës tjetër që janë Alpet Zvicerane.

  Montreux

  Turistët mund të mos jenë aq të njohur me Montreux-in sa janë me fqinjët e tij të Liqenit të Gjenevës, gjë që e bën këtë qytet zviceran një perlë kaq të pazbuluar.

  Vevey

  E vendosur më pak se 5 milje nga Montreux, Vevey është një tjetër perlë e Liqenit të Gjenevës. Shëtitorja piktoreske e këtij qyteti përgjatë liqenit është e mbushur me lule dhe përmban një skulpturë të Charlie Chaplin, i cili kaloi 25 vitet e fundit të jetës së tij në Vevey.

  Lausanne

  Qyteti i dytë më i madh në liqenin e Gjenevës, Lozana karakterizohet nga katedralja e tij e njohur gotike dhe terreni kodrinor përreth. Pamjet mahnitëse të liqenit dhe qendra shumëngjyrëshe e qytetit nuk dëmtojnë gjithashtu. Udhëtarët mund të shijojnë atmosferën e gjallë të Lozanës duke kontrolluar kafenetë e qytetit, duke admiruar arkitekturën e bukur të qytetit të vjetër dhe duke shqyrtuar ekspozitat në Muzeun Olimpik. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!