×
 • Extra
 • Stil

  A e dini pse të gjitha xhinset kanë një xhep të vogël?

  Reporteri
  28 Shtator 2022 | 10:07

  Ju duhet të keni vënë re xhepin e vogël që kanë të gjitha xhinset brenda xhepit të djathtë përpara. Por pse ekziston? A është vërtet e dobishme?

  Xhinset e para të krijuara nga Levi Strauss rreth vitit 1850 në Amerikë. Levi StraussLevi fillimisht shiti pëlhurën e fortë të anijes që përdorej për të bërë tenda në vagonët e minierës.

  Megjithatë, nevoja e gërmuesve të arit që punonin atje për rroba pune të qëndrueshme, i dha idenë që ta përdorte këtë pëlhurë për të bërë pantallona.

  Çuditërisht, pantallonat u bënë gjithë bujë me dominimin e tyre që ka vazhduar edhe sot e kësaj dite.

  Pse të gjitha xhinset e kanë xhepin e vogël?

  Vetë Levi e bëri atë që njerëzit të vendosnin orët e tyre të xhepit atje. Të voglat e rrumbullakëta me kapak dhe zinxhir. Në fakt, xhepi është në anën e djathtë pasi mbi 90% e njerëzve përdorin më shumë dorën e djathtë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!