×
 • Extra
 • Stil

  Drejtori kreativ i Gucci, Alessandro Michele jep dorëheqje

  Reporteri
  24 Nëntor 2022 | 18:34

  Alessandro Michele drejtori kreativ i Gucci-t ka dhënë dorëheqje pas tetë vjetësh. Michele e ka ndihmuar Gucci-n të rrisë shitjet në markë. Gjersa, ende nuk është zbuluar se kush do të pësojë detyrën e tij.

  Alessandro Michele ka dhënë dorëheqjen si drejtor kreativ i Gucci-t pas pothuajse tetë vjetësh, një periudhë që e pa atë të ndihmonte në ringjalljen dhe transformimin e fatit të labelit italian.

  Duke shpallur vendimin të mërkurën, kompania mëmë e shtëpisë luksoze, Kering, tha se stilisti 49-vjeçar kishte “luajtur një rol thelbësor në bërjen e markës atë që është sot”, shkruan CNN.

  Kryetari dhe CEO i konglomeratit, François-Henri Pinault, shtoi në një deklaratë: “Rruga që Gucci dhe Alessandro ecën së bashku gjatë viteve të fundit është unike dhe do të mbetet si një moment i jashtëzakonshëm në historinë e Shtëpisë. Pasioni i tij, imagjinata e tij, zgjuarsia dhe kultura e tij e vendosin Gucci në qendër të skenës, ku është vendi i saj.”

  Pasi iu bashkua Gucci-t si dizajner çantash dhe pa përvojë në drejtimin e një labeli të madh, Michele ishte një emërim i papritur në postin kryesor në vitin 2015. Por me rëndësinë e markës në dukje në rënie, ai nxiti një ndryshim të madh të identitetit të saj, duke iu shmangur haptazi estetika seksi e krijuar nga paraardhësi Tom Ford në favor të një estetike më të çuditshme të quajtur “geek chic”.

  Michele më pas nisi një epokë me dizajne shumëngjyrëshe, maksimaliste, duke ri-imazhuar artin e Rilindjes përmes modës dhe duke pritur shfaqje të përpunuara në pistë në vendet historike. Ai përqafoi trashëgiminë e pasur të një marke që vitin e kaluar festoi njëqindvjetorin e saj, madje duke e quajtur një nga modelet e tij më të njohura – çantën Dionysus – pas perëndisë greke të verës.

  Koleksionet e tij “genderfluid” gjithashtu e turbullonin gjithnjë e më shumë dallimin midis linjave të veshjeve për meshkuj dhe femra të markës, ndërkohë që bashkëpunimet e zgjuara me Adidas dhe “The North Face” ndihmuan t’i jepnin etiketës tërheqje në tregun masiv.

  I emëruar në mesin e 100 njerëzve më me ndikim të revistës Time në vitin 2017, Michele u shoqërua me të famshëm dhe emëroi si ambasadorë të markës Harry Styles dhe Billie Eilish . Në Met Gala të mbushur me yje në maj të këtij viti, ai dhe aktori Jared Leto u shfaqën së bashku në tapetin e kuq me kostume të ngjashme Gucci.

  Të ardhurat u rritën gjatë kohës së Michele në krye. Kering zotëron disa marka të tjera të mëdha, duke përfshirë Balenciaga, Bottega Veneta dhe Saint Laurent, por Gucci tani gjeneron më shumë se të gjitha së bashku, raportohet se ka bërë 9.7 miliardë euro (10.1 miliardë dollarë) për kompaninë vitin e kaluar.

  Por mandati i Michele nuk ishte pa polemika. Në vitin 2019, ai dërgoi modele në një pistë të Milanos me xhaketa të bardha, duke shkaktuar një protestë nga njëra prej tyre, Ayesha Tan Jones, e cila mbante një shënim të shkruar në pëllëmbët e saj ku shkruhej: “Shëndeti mendor nuk është modë”. Në të njëjtin vit, labeli u detyrua të kërkonte falje për shitjen e një triko të kritikuar se i ngjante fytyrës së zezë , ndërsa një turban prej 790 dollarësh tërhoqi akuza për përvetësim kulturor.

  Etiketa gjithashtu kishte luftuar për t’u rikuperuar nga pandemia Covid-19 po aq e shkathët sa disa nga konkurrentët e saj veçanërisht në Kinë, e cila tani vlerësohet të përbëjë rreth një të tretën e shitjeve të Gucci.

  Etiketa kineze përmbys stereotipet mashkullore për një ‘brez të rrjedhshëm gjinor’.

  Michele, i cili iu bashkua Gucci-t në vitin 2002, tha në një deklaratë të mërkurën: “Ka raste kur rrugët ndahen për shkak të perspektivave të ndryshme që secili prej nesh mund të ketë. Sot përfundon për mua një udhëtim i jashtëzakonshëm, që zgjat më shumë se njëzet vjet, brenda një kompani të cilës i kam kushtuar pa u lodhur gjithë dashurinë dhe pasionin tim krijues.Gjatë kësaj periudhe të gjatë Gucci ka qenë shtëpia ime, familja ime e birësuar”, tha ai, duke shtuar: “Së bashku me ta kam dëshiruar, ëndërruar, imagjinuar”.

  Zëvendësuesi i Michele ende nuk është zbuluar, me Kering që sugjeron se mund të ketë më shumë ndryshime përpara. Në njoftimin për shtyp të konglomeratit thuhej se zyra e dizajnit të Gucci do të drejtojë prodhimin e markës derisa të shpallet një “organizatë e re krijuese”.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!