×
 • Extra
 • Stil

  Ëmbëlsirat që e karakterizojnë festën e Bajramit

  Reporteri
  21 Prill 2023 | 14:41

  Sot në të gjithë botën myslimanët festojnë festën e Fitër Bajramin, festë kjo e cila vjen pas një muaji agjërimi të Ramazanit.

  Përveç urimeve, pjesë e rëndësishme e kësaj feste janë dhe ëmbëlsirat, të cilat edhe janë karakteristikë e kësaj dite.

  Bakllava është ëmbëlsira karakteristike e kësaj feste.

  Përbërësit kryesorë të saj janë petët, arrat, si dhe, sipas dëshirës, rrush i thatë apo badem.

  Por, jo vetëm ballkava, ëmbëlsirë shumë e zakonshme e kësaj feste janë edhe tullumbat.

  Përbërës të tyre nga vezët, uji, vaji, sheqeri dhe mielli dhe gatuhen me shabllon të veçantë.

  Gjatë kësaj feste nuk mungojnë as ushqimet e tjera, si sarmat, pitet, pula e pjekur etj.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!