×
Art/Kulturë

​Aktorja e parë që nënshkroi kontratë në Hollywood

Reporteri
24 Qershor 2024 | 8:10

Aktorja Mary Pickford më 24 qershor 1916 bëhet ylli i parë femër që nënshkroi kontratë milion dollarësh në Hollywood.

Lindur në Toronto, Kanada më 1892, e pagëzuar si Gladys Mary Smith.

Ajo u bë aktore, regjisore dhe skenariste e njohur me emrin ‘e dashura e Amerikës’ në periudhën e filmit pa zë.

Vdiq më 1979, në Santa Monika, Kaliforni.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!