×
Art/Kulturë / Kulturë

India feston festivalin e ngjyrave

Reporteri
25 Mars 2024 | 10:28

Miliona indianë festuan Holin, i njohur si festivali i ngjyrave, brenda dhe jashtë vendit, shkruan BBC, transmeton Reporteri.net.

Festivali feston fillimin e pranverës dhe fitoren e së mirës mbi të keqen.

I mbajtur në ditën e fundit të hënës së plotë të muajit hënor, festivali gjeti miliona njerëz duke u lyer me ngjyra të ndezura dhe duke  lutur.

Holi bazohet në legjendën hindu të Holika, një demon femër, e cila përpiqet të vrasë nipin e saj Prahlad sepse ai adhuron perëndinë hindu Vishnu. Por Prahlad i mbijeton për mrekulli zjarrit që digjet edhe kur Holika është djegur nga flakët.

Si pjesë e festimeve, zjarret ndizen mbrëmjen para Holit me besimin se do të shkatërrojnë të keqen në mënyrë që e mira të triumfojë.

Në një fshat pranë Gandhinagar, kryeqyteti i shtetit Gujarat, një zjarr i madh me 200 tonë dru u ndez të dielën mbrëma./Reporteri.net/.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!