×
Art/Kulturë

Ndërprehet shërbimi i trenit me avull që u shfrytëzua në serialin Harry Potter

Reporteri
20 Mars 2024 | 21:40

Treni me avull që u shfaq në filmat e Harry Potter është pezulluar në një grindje mbi rregullat e sigurisë, shkruan BBC, transmeton Reporteri.net. 

Hekurudhat e Bregut Perëndimor kanë sfiduar kërkesat për sistemet e mbylljes qendrore. Ata njoftuan se kanë pezulluar shërbimin ndërsa kërkonin një përjashtim nga rregullatori hekurudhor Zyra e Hekurudhave dhe Rrugëve.

Jacobite dhe kalimi i tij në Viaduct Glenfinnan, pranë Fort William, u shfaq në Harry Potter dhe Dhoma e Sekreteve të vitit 2002.

Treni shkon midis Mallaig dhe Fort William nga marsi deri në tetor.

Kalimi i tij në Viaduct Glenfinnan është i popullarizuar nga fansat e tregimeve të JK Rowling për një magjistar të ri, Harry Potter.

Kryesia e hekurudhave mori vendimin për pezullim në nëntor të vitit të kaluar, por u desh kohë për miratim.

Kompania tha se ishte në pritje të një vendimi për një aplikim të ri dhe kishte pezulluar shërbimin Jacobite deri në njoftimin e mëtejshëm.

Menaxheri komercial James Shuttleworth tha se “Jemi të zhgënjyer që duhet të pezullojmë këtë shërbim dhe na vjen keq për shqetësimin e shkaktuar klientëve tanë që kanë rezervuar bileta për udhëtime”, duke shtuar se ata do të rimbursohen./Reporteri.net/.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!