×
Art/Kulturë / Kinematografi

Nominimet e Oscars për 2024: Oppenheimer eklipson Scorsese, Poor Things dhe Barbie

Reporteri
23 Janar 2024 | 16:56

Christopher Nolan duket se do të sigurojë Oscarin e tij të parë në ceremoninë e muajit të ardhshëm pasi filmi i tij i fundit, Oppenheimer, doli të jetë filmi me më shumë nominime.

‘Oppenheimer’ kryeson nominimet me gjithsej 13 sosh, ndjekur nga ‘Poor Things’ me 11, ‘Killers of the Flower Moon’ me 10 dhe ‘Barbie’ me tetë. Ata do të konkurrojnë për “Best Picture” me ‘American Fiction,’ ‘Anatomy of a Fall,’ ‘The Holdovers,’ ‘Maestro,’ ‘Past Lives’ dhe ‘The Zone of Interest’.

Academy Awards do të transmetohet të dielën e 10 marsit nga Teatri Dolby në Ovation Hollywood. Ndërkaq, komediani Jimmy Kimmel do të të kthehet për herë të katërt si pritës i kësaj ceremonie.

Lista e nominimeve në disa kategori kryesore:

Fotografia më e mirë – Best Picture

American Fiction (Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson and Jermaine Johnson, Producers)
Anatomy of a Fall (Marie-Ange Luciani and David Thion, Producers
Barbie (David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley and Robbie Brenner, Producers)
The Holdovers (Mark Johnson, Producer)
Killers of the Flower Moon (Dan Friedkin, Bradley Thomas, Martin Scorsese and Daniel Lupi, Producers)
Maestro (Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning and Kristie Macosko Krieger, Producers)
Oppenheimer (Emma Thomas, Charles Roven and Christopher Nolan, Producers)
Past Lives (David Hinojosa, Christine Vachon and Pamela Koffler, Producers)
Poor Things (Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos and Emma Stone, Producers)
The Zone of Interest (James Wilson, Producer)

Regjia më e mirë

Justine Triet (Anatomy of a Fall)
Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Yorgos Lanthimos (Poor Things)
Jonathan Glazer (The Zone of Interest)

Aktori më i mirë në rolin kryesor

Bradley Cooper (Maestro)
Colman Domingo (Rustin)
Paul Giamatti (The Holdovers)
Cillian Murphy (Oppenheimer)
Jeffrey Wright (American Fiction)

Aktorja më e mirë në rolin kryesor

Annette Bening (Nyad)
Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon)
Sandra Hüller (Anatomy of a Fall)
Carey Mulligan (Maestro)
Emma Stone (Poor Things)

Aktori më i mirë në rolin dytësor

Sterling K. Brown (American Fiction)
Robert De Niro (Killers of the Flower Moon)
Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Ryan Gosling (Barbie)
Mark Ruffalo (Poor Things)

Aktorja më e mirë në rolin dytësor

Emily Blunt (Oppenheimer)
Danielle Brooks (The Color Purple)
America Ferrera (Barbie)
Jodie Foster (Nyad)
Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)

Shkrimi më i mirë (Skenari i përshtatur) – Best Writing (Adapted Screenplay)

American Fiction (Written for the screen by Cord Jefferson)
Barbie (Written by Greta Gerwig & Noah Baumbach)
Oppenheimer (Written for the screen by Christopher Nolan)
Poor Things (Screenplay by Tony McNamara)
The Zone of Interest (Written by Jonathan Glazer)

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!