×
Art/Kulturë

Vdiq aktori i “Harry Poterit”, Sir Michael Gambon

Reporteri
28 Shtator 2023 | 15:30

Aktori Sir Michael Gambon ka vdekur në spital në moshën 82-vjeçare, thotë familja e tij, raporton BBC.

Ai ishte i njohur për rolin e profesorit Albus Dumbledore në gjashtë nga tetë filmat e Harry Potter.

Sir Michael gjithashtu u shfaq në “Fantastic Mr Fox”, luajti detektivin francez Maigret dhe luajti në “The Singing Detective”.

Gruaja e djali i tij treguan se ai vdiq paqësisht me familjen e tij në krah, pasi vuante nga pneumonia.

Familja e Sir Michael ishte zhvendosur në Londër kur ai ishte fëmijë, por ai bëri shfaqjen e tij të parë skenike në Irlandë, në një produksion të Othello në Dublin në 1962.

Karriera e tij mori hov kur u bë një nga anëtarët origjinalë të kompanisë së aktrimit të Teatrit Kombëtar të Laurence Olivier në Londër. Ai fitoi tre çmime Olivier për shfaqjet në produksionet e Teatrit Kombëtar.

Ai luajti detektivin francez Jules Maigret në serialin e ITV Maigret dhe ishte i njohur gjithashtu për rolin e tij si Philip Marlow në Denis Potter’s The Singing Detective në BBC. 

Sir Michael mori rolin e Dumbledore – drejtori i shkollës së magjistarëve Hogwarts – në serinë hit të Harry Potter, bazuar në romanet e JK Rowling, pas vdekjes së Richard Harris në 2003.

Fiona Shaw, e cila luajti Petunia Dursley në filma, tha për BBC Radio 4″Ai e ndryshoi karrierën e tij në mënyrë të jashtëzakonshme dhe kurrë nuk e gjykoi atë që po bënte, ai thjesht luante”.

Ajo tha se gjithmonë do ta mendonte atë “si një mashtrues, thjesht një mashtrues brilant, madhështor”, duke shtuar “Me tekst, nuk kishte asgjë si ai. Ai mund të bënte gjithçka”./Reporteri.net/

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!