×
Art/Kulturë

Vdiq nobelisti Peter Higgs

Reporteri
09 Prill 2024 | 19:25

Peter Higgs, njeri i madh i shkencës britanike që lindi idenë e grimcës së bozonit Higgs, ka vdekur në moshën 94-vjeçare.

Atij iu dha çmimi Nobel për Fizikë në vitin 2013 për punën revolucionare që tregon se si bozoni ndihmon në lidhjen e universit së bashku.

Ai vdiq në Edinburg të hënën, ka njoftuar Universiteti i kryeqytetit skocez.

Universiteti i Ediburgut e konsideroi Higgsin si “shkencëtar me të vërtetë të talentuar, vizioni dhe imagjinata e të cilit kanë pasuruar njohuritë tona për botën që na rrethon”.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!