Agim Veliu thotë se LDK s’është pronë e askujt, por s’tregon nëse synon kreun e partisë

Zyrtarët e lartë të LDK-së vazhdojnë të deklarohen për zgjedhjet e brendshme në këtë parti, por deri më tani asnjë prej tyre zyrtarisht nuk ka kandiduar për kreun e partisë.


I vetmi që ka deklaruar publikisht se do garoi është Lutfi Haziri, që mban pozitën e nënkryetarit të partisë, njëherit kryetar aktual i Gjilanit, por që brenda organeve zyrtarisht ende s’e ka shpallur kandidimin.

Ndërsa ish-kryetari Fatmir Sejdiu në një intervistë dhënë për mediat që pritet të transmetohet sonte ka lë të hapur mundësinë e kandidimit, bashkëvendasi i tij, nënkryetari Agim Veliu nuk po tregon nëse do t’i hynë apo jo garës.

Ndërsa ka folur sot para simpatizantëve të partisë me rastin e shënimit të përvjetorit të 29-të të LDK-së në Podujevë, Veliu ka deklaruar se subjekti ku ai bën pjesë nuk është pronë e askujt, trasnmeton Reporteri.net.

“Duhet t’i shfrytëzojmë këto zgjedhje partiake për mobilizim dhe prurje të reja. LDK nuk është pronë e asnjërit prej nesh këtu, kush më gjatë e kush më pak. Disa po thirren në rugovizëm e frymën rugoviane, por që lidhje nuk kanë me të. Rugovizmi është fryma e LDK-së”, ka thënë ai.

Kujtojmë si kandidat të mundshëm për t’i hyrë garës për kreun e partisë raportohen të jenë: Isa Mustafa, Fatmir Sejdiu, Lutfi Haziri, Agim Veliu, Vjosa Osmani dhe Gazmend Muhaxheri. /Reporteri.net/.