Ambasadorët e QUINT-it takojnë Osmanin, Kurtin dhe Konjufcën

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it, së shpejti pritet që të takojnë krerët shtetërorë të Kosovës, presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca, shkruan Reporteri.net.

As nga Presidenca, as Kryeministria e as Kuvendi nuk kanë dhënë asnjë informacion.

Sot, komuniteti ndërkombëtar tha se me keqardhje ka pranuar vendimin se Qeveria e Kosovës nuk ka lejuar që Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të grumbullojë votat në Kosovë për referendumin në Serbi.

“Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në zgjedhje dhe procese zgjedhore në përputhje me këtë praktikë të vendosur”, thuhet në deklaratën e përbashkët të Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian./Reporteri.net/