Angela Merkel me zgjidhje finale për Kosovën dhe Serbinë?

Ditë më parë dy këshilltarët kryesorë për politikë të jashtme të kancelares gjermane Angela Merkel qëndruan për vizitë në Kosovë dhe Beograd, ku zhvilluan takime me krerët e të dy vendeve.


Mediat serbe  shkruajnë se përmes kësaj vizite, Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka dërguar mesazh të qartë Prishtinës dhe Beogradit në lidhje me dialogun, transmeton Reporteri.net

Merkel ka thënë se çështja e Kosovës duhet të zgjidhet në një mënyrë që i përshtatet Berlinit dhe oferta që ka bërë është e kundërta e asaj që pretendon Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, shkruan Telegrafi i Serbisë.

Gazeta duke iu referuar burimeve diplomatike, shkruan se Berlini i kërkon Beogradit dhe Prishtinës të mos bëjnë asgjë deri në maj ose qershor, kur përfundon cikli i zgjedhjeve në Parlamentin Europian, pas së cilës Gjermania do të inicojë një takim dhe do të ofrojë një zgjidhje./Reporteri.net