×
 • Lajme
 • Lajme / Sfidat e BE-së

  Borrell: Pa Ballkanin, identiteti evropian nuk është i plotë

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 17:10

  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është nderuar të premten nga Ministria e Jashtme e Austrisë me çmimin evropian “Dr. Alois Mock”. Çmimin ia ka dorëzuar Alexander Schallenberg në një ceremoni ku morën pjesë ministra nga rajoni.

  Në fjalimin e tij, kryediplomati evropian diskutoi sfidat me të cilat po përballet Evropa. Ai ka thënë se më parë tregtia i bashkonte vendet në BE, ndërsa tani fokusi është te siguria për shkak të sfidave të shumta, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Borrell theksoi se identiteti evropian nuk do të jetë i plotë derisa të gjitha vendet e Ballkanit të bëhen pjesë e familjes evropiane.

  “Identiteti evropian s’është përfunduar ende dhe s’do të përfundojë derisa të gjitha vendet e Ballkanit t’i bashkohen familjes evropiane”, deklaroi Borrell.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!