×
 • Lajme
 • Botë / Analizë e CNN-it

  Përse Hezbollahu po kërcënon me luftë Qipron

  Reporteri
  20 Qershor 2024 | 23:18

  Në fjalimin e frikshëm, lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah ka kërcënuar Qipron, shkruan CNN.

  Ai ka thënë se nëse ishulli i vogël mesdhetar ndihmon izraelin në luftën e mundshme kundër grupit militant nga Libani, do të sulmohet nga Hezbollahu.

  “Qiproja do të jetë pjesë e kësaj lufte gjithashtu”, nëse hap aeroportet dhe bazat për forcat izraelite, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Këto kërcënime, lideri i Hezbollahut i ka bërë vetëm një ditë pasi Izraeli ka paralajmëruar për “luftë të plotë” në Liban.

  Ndaj këtyre kërcënimeve ka reaguar presidenti i Qipros, Nikos Christodoulides. Ai ka mohuar përfshirjen e ishullit në luftë.

  “Këto deklarata nuk janë të mira, por ato nuk kanë lidhje me ato për të cilat po bëhet përpjekje, të prezantojë imazhin se Qipro është e përfshirë në luftë”, ka thënë ai, duke shtuar se kanë hapur linjat e komunikimit me qeveritë libaneze dhe iraniane.

  Ekspertët kanë vlerësuar se lufta mes Izraelit dhe Hezbollahut nuk pritet të ndodhë, por përmendja e Qipros hap dimension të ri në konfliktin mes Izraelit dhe Hamasit në Gaza.

  Rrezikon të tërheq në luftë një shtet të Bashkimit Evropian dhe vë në pah lidhjet e Qipros me Izraelin.

  Përse Qipro është lokacion i rëndësishëm

  Qiproja ndodhet në vijën gjeopolitike mes Lindjes së Mesme dhe Evropës Jugore. Gjeografikisht ishulli është më afër konflikteve në Lindjen e Mesme sesa është me fuqitë evropiane.

  Ndasia e ishullit mes pjesës greqisht folëse dhe rajonit turqisht folës, reflekton rivalitetin rajonal mes Greqisë dhe Turqisë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!