×
 • Lajme
 • Lajme / The Geopost

  “Dikush nga Manastiri i Banjskës e tradhtoi Vuçiqin, sulmi i djeshëm e dëmton shumë pozicionin e Serbisë në Dialog”

  Reporteri
  25 Shtator 2023 | 17:12

  Dikush nga Manastiri i Banjskës e tradhëtoi presidentin serb Aleksandar Vuçiq, raporton “The Geopost” t’i ketë thënë një burim i lartë nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) të Serbisë.

  “Ditën e djeshme dikush e ka tradhtuar Presidentin Vuçiq, dhe se këtë do ta hetojnë shërbimet serbe të inteligjencës”, raporton portali i specializuar në çështje të sigurisë dhe gjeo-politikës.

  Sipas tij, Vuçiq është tradhtuar lidhur me rezistencën në Banjska.

  “Së paku 6 serbë janë vrarë. Aksioni nuk do të duhej të përfundonte kështu, me këtë bilanc. Kjo e dëmton shumë Vuçiqin dhe institucionet e Serbisë edhe te serbët e Kosovës, edhe pozicionin e Serbisë në dialog”, citohet të ketë thënë burimi nga strukturat e sigurisë serbe.

  Dje, më 24 shtator, në fshatin Banjska, serbë të armatosur, në orët e hershme të mëngjesit kanë vrarë policinë e Kosovës Afrim Bunjakun. Më pas, njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë neutralizuar terroristët, të cilët u strehuan në Manastirin ortodoks në fshat.

  Gjatë aksionit, janë vrarë së paku 4 terroristë serbë të Kosovës, kurse 2 të tjerë janë kapur të gjallë.

  Në mbrëmje, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një konferencë për media, krejtësisht i hutuar fajësoi Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!