×
 • Lajme
 • Lajme / E ardhmja

  Gjermania: Na duhet një KFOR efektiv për uljen e përshkallëzimit të mundshëm veri

  Reporteri
  05 Qershor 2024 | 21:38

  Ushtria gjermane do të vazhdojë prezencën në Kosovë dhe Bosnje edhe në të ardhmen.

  Parlamenti gjerman mbështet me shumicë dërrmuese zgjatjen e dy misioneve të Bundeswehrit në Ballkan. Përveç koalicionit semaforik, CDU dhe CSU u shprehën në favor për misionin e KFOR-it në Kosovë gjatë debatit fillestar, ka raportuar “aussiedlerbote”, transmeton klankosova.

  Florian Hahn, zëdhënësi politik i mbrojtjes për partinë “Union”, shpjegoi. “Ne kemi nevojë për një KFOR efektiv për të ulur konfliktin e vazhdueshëm dhe përshkallëzimin e mundshëm në Kosovën veriore dhe kufirin serb”.

  Ndërkaq, mbështetja për përfshirjen e Gjermanisë në misionin e BE-së Eufor Althea në Bosnje dhe Hercegovinë është miratuar edhe nga partia AfD.

  Qeveria federale gjermane ka miratuar zgjatjen e të dy mandateve, të vendosura për t’u votuar në seancën e ardhshme të Bundestagut. “Ruajtja e paqes në këtë rajon, afër Gjermanisë, është një synim i vlefshëm”, sipas Sekretares Shtetërore të Mbrojtjes, Siemtje Moller (SPD).

  Bundeswehr në Kosovë për një çerek shekulli

  Detyra më e gjatë jashtë shtetit për Bundeswehrin është misioni i NATO-s në Kosovë, që zgjat mbi 25 vjet.

  Një maksimum prej 400 forcash gjermane do t’i bashkohen KFOR-it në ruajtjen e rendit e paqes civile dhe sigurisë publike në vend. Megjithatë, Kosova kohët e fundit ka hasur në mosmarrëveshje me Serbinë fqinje.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!