×
 • Lajme
 • Lajme

  LDK insiston në planin dhjetëpikësh: “Me qasjen e deritanishme, vendi drejt katastrofës energjetike”

  Reporteri
  29 Gusht 2022 | 14:26
  Selia e Lidhjes Demokratike të Kosovës

  Qeveria ta pranojë planin dhjetëpikësh për përballjen me krizën – ditë e më të thelluar –  energjetike, bëri thirrje Lidhja Demokratike e Kosovës, transmeton Reporteri.net.

  Planin dhjetëpikësh, thonë LDK, nuk do të ndalen së kërkuari për sa kohë vendi gjendet në situatën aktuale energjetike.

  “Kriza energjetike në vend po shkon duke u thelluar, ndërsa ne si LDK do të vazhdojmë pareshtur t’i bëjmë thirrje Qeverisë që të pranoj planin dhjetëpikësh, të cilin e vlerësojmë shpëtues për qytetarët”, thuhet në lajmërim.

  “Si pasojë e keqmenaxhimit të Qeverisë po bien edhe blloqet e KEK-ut në mënyrë të vazhdueshme, me ç’rast po bie edhe mirëqenia e qytetarëve deri në limitet e mbijetesës. Ende pa u rregulluar Blloku A5, bie Blloku A3, duke bërë kështu që KEK-u të mos prodhojë as gjysmën e kapacitetit të tij, ku 530 MWh janë jashtë prodhimit. Në këtë kontekst, i bëjmë thirrje Qeverisë që të pranoj planin tonë dhjetëpikësh dhe t’i shpëtoj qytetarët, sepse me qasjen e saj të deritanishme po e shpien vendin drejt katastrofës energjetike”.

  Plani dhjetëpikësh i propozuar nga LDK

  Pagesa e menjëhershme e subvencioneve të premtuara prej 90 milion euro për çmimin e energjisë elektrike.

  Riparimi i Bllokut A5 i Termocentralit Kosova A.

  Krijimi i mekanizmave për furnizim me burime alternative për ngrohje me çmime të përballueshme për qytetarët.

  Përgatitja e planit të efiçiencës dhe kursimit të energjisë.

  Negocimi i kontratave afatgjate për furnizim me energji.

  Zbritja e TVSH-së nga 8% në 0% për faturat e energjisë.

  Krijimi i subvencioneve të reja për qytetarët dhe bizneset.

  Largimi i tarifave diskriminuese të ZRrE-së.

  Themelimi i bursës së përbashkët për energji Kosovë-Shqipëri.

  Përgatitja e Strategjisë afatmesme për rritjen e kapaciteteve gjeneruese me gaz dhe energji alternative./”Reporteri.net”/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!