Nis takimi i Haradinajt me zyrtarin britanik, temë taksa ndaj Serbisë

Kryeministri Ramush Haradinaj sapo ka pritur në zyrë Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtem britanike, Richard Moore.

Siç edhe ishte paralajmëruar, takimi ekskluzivisht do të merret me mundësinë për heqjen e taksës si dhe vazhdimin e dialogut, shkruan Reporteri.net.

Ndërkaq, pas disa takimeve në Kuvend, vetë Moore kishte paralajmëruar se ka një mesazh të mirë për Haradinajn që, siç tha ai, do t’ia jepte në takim.

E Limaj, që mbajti takim më herët me zyrtarin britanik, theksoi se kërkesë e Britanisë është heqja e taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës.

Ndryshe, këtë gjë Haradinajt ia kërkuan edhe dy këshilltarët kryesorë të kancelares Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matias Litenberg./Reporteri.net