×
 • Lajme
 • Lajme

  “Qeveria duhet mbështetur për marrëveshje finale në dialog, por duhet transparencë” – LDK mirëpret angazhimin e partnerëve evropianë

  Reporteri
  09 Shtator 2022 | 10:50
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti

  Lidhja Demokratike e Kosovës e mirëpret interesimin e shtuar të partnerëve kryesorë për të përmbyllur dialogun Kosovë-Serbi me një marrëveshje për normalizim dhe njohje reciproke, tha ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Është e domosdoshme, tha Hoti, që të sigurohet kohezion i brendhsëm politik dhe shoqëror për të mbështetur qeverinë në dialog për marrëveshje finale me Serbinë.

  Megjithëkëtë, deputeti i LDK-së, u ankua për mostransperencë e moskomunimin nga ana e qeverisë sa i përket dialogun me Serbinë, ndonëse Kuvendi ka miratuar rezolutë ku i kërkon kryeministrit të raportojë pas çdo raundi të dialogut.

  Shkrimi i plotë i Hotit:

  LDK-ja është falënderuese për interesimin e shtuar të partnerëve kryesorë të Kosovës për të përmbyllur marrëveshjen për normalizim dhe njohje reciproke mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Me këtë interesim të shtuar, është e domosdoshme të sigurohet kohezioni i brendshëm politik dhe shoqëror për të mbështetur Qeverinë në dialog për marrëveshjen finale.

  Por, paraprakisht duhet të sigurohet transparencë e plotë nga ana e Qeverisë përmes raportimit në Kuvend, e cila gjë ka munguar pavarësisht rezolutës së Kuvendit ku i kërkon Kryeminsitrit të raportoj para dhe pas çdo rundi të dialogut. Nuk ka forum tjetër për raportim përveç Kuvendit. Takimet me kryetarët e partive politike opozitare nuk e zëvendësojnë raportimin në Kuvend.

  Kryeminsitri duhet të jetë i hapur në raportimin në Kuvend. Ai nuk mund të evitoj transaprencën karshi deputetëve përmes deklarimeve për ndjeshmërinë e dialogut.

  Përtej kësaj, transprenca në dialog duhet të sigurohet edhe karshi komunitetit akademik, shoqërisë civile dhe mediave. Transparenca karshi tyre i mundëson Qeverisë të marrë sugjerime të dobishme dhe në veçanti, e ndihmon në informimin e publikut të gjerë për të krijuar kohezionin e nevojshëm mbështetës për marrëveshjen finale.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!