×
 • Lajme
 • Lajme

  Rusia për shpalljen “non grata” të zyrtarit të UNMIK-ut: Shpërthim ekstremist i Prishtinës

  Reporteri
  13 Janar 2022 | 16:44

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për ta shpallur “non grata” zyrtarin rus që punonte në UNMIK nga shteti rus po konsiderohet si “shpërthim ekstremist” i Kosovës dhe si përpjekje për të goditur Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

  Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, çështja rreth zyrtarit rus të UNMIK-ut ende s’ka marrë epilog.

  “Ky shpërthim ekstremist i Prishtinës e vazhdon politikën provokuese të Kosovës, e cila e ka për qëllim dëbimin nga krahina të misionit që e vlerëson në mënyrë objektive situatën në terren. Kjo do të shkaktojë goditje, jo vetëm për këtë ekspert konkret nga Rusia, por edhe për autoritetin e organizatës ndërkombëtare të OKB-së në tërësi”, ka thënë Zakharova, raporton Sputnik.

  Me kërkesë të kryeministrit shefja e diplomacisë, Donika Gërvalla, më 31 dhjetor nxori vendimin për shpalljen “non-grata” të zyrtarit rus të UNMIK-ut, ku si arsye u përmend veprimtaria e tij të dëmshme, e cila ka cenuar sigurinë kombëtare.

  Megjithëse është reduktuar dukshëm në staf dhe kompetenca, UNMIK-u vazhdon ta ushtrojë funksionin në Kosovë duke u mbështetur në Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara.

  Ky nuk është rasti i parë që Kosova dëbon diplomatët rusë.

  Tetorin e vitit të kaluar presidentja Vjosa Osmani urdhëroi dëbimin edhe të dy rusëve tjerë rusë duke akuzuar Moskën për aktivitete “destabilizuese”. Ata ishin pjesë e Zyrës Ndërlidhëse të Rusisë, e cila ishte hapur në vitin 2005 nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!