×
 • Lajme
 • Lajme / Takimi me ndërlidhësin

  Shefi i zyrës sllovake i shkon në vizitë Lumir Abdixhikut, ky i kërkon njohjen e Kosovës nga Sllovakia

  Reporteri
  25 Tetor 2023 | 15:23

  “Sllovakia duhet ta marrë hapin formal drejt njohjes së Kosovës”, kjo është kërkesa që kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ia ka drejtuar shefi të Zyrës Ndërlidhëse Sllovake në Prishtinë, Rastislav Kostilník.

  “Abdixhiku shprehu mirënjohje për rolin e zyrës ndërlidhëse sllovake njëkohësisht i bëri thirrje Sllovakisë që ta marrë hapin formal drejt njohjes së Kosovës dhe shprehu bindjen se një njohje nga shteti sllovak do të mirëpritej nga qytetarët e Kosovës, dhe t’i ndihmonte forcimit të marrdhënieve bilaterale si dhe stabilitetit të rajonit”, thuhet në postimin e LDK-së në Facebook.

  I pari i LDK-së e ka pritur Kostilník në selinë qendrore të partisë, me të cilin ka biseuar për situatën politike në Kosovë, si dhe qëndrimet e LDK-së karshi këtyre proceseve.

  Kryetari Abdixhiku e ka njoftuar zotin Kostilník edhe me programin 100 pikësh të LDK-së “Rruga e Re”, që do të shpaloset në detaje gjatë muajit të ardhshëm.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!