×
 • Lajme
 • Lajme / Aksionet e Policisë

  Shtatë persona në pranga pas operacionit të madh policor kundër fajdeve në tri rajone të Kosovës

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 19:13

  Ministri i Punëve të Brendshme ka publikuar pamjet e operacioneve policore kundër fajdeve dhe detyrimit, të cilat Policia e Kosovës i realizoi të enjten dhe të premten në disa rajone, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  Ministri ka njoftuar se deri më tani janë arrestuar shtatë persona, të cilët nëpërmjet aktiviteteve kriminale kanë përfituar vlera milionëshe nga qytetarët përmes frikësimit dhe detyrimit fizik.

  “Në rajonin e Prishtinës, Pejës dhe Gjilanit, Policia e Kosovës ka realizuar dje dhe sot operacione në luftimin e aktiviteteve kriminale të fajdes dhe detyrimit”, ka shkruar Sveçla.

  “Deri më tash janë arrestuar 7 persona, të cilët përmes aktiviteteve kriminale kanë përfituar vlera milionëshe nga qytetarët tanë përmes frikësimit dhe detyrimit fizik”, ka thënë ai.

  “Toleranca ndaj kriminaliteteve si fajdeja e haraçi dhe çdo fenomeni të dëmshëm për qytetarët dhe shoqërinë tonë ka përfunduar. Do ta vazhdojmë pa u ndalur dhe pa kompromis luftën ndaj çdo ilegaliteti në Republikën tonë”, ka shkruar ai.

  “I lus dhe inkurajoj të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë me institucionet e sigurisë që askush të mos jetë viktimë e individëve apo organizimeve kriminale”.

  Fajdexhinjtë e dyshuar në Gjilan

  Policia e Kosovës sot ka arrestuar dy persona në Gjilan nën dyshimin e veprës penale të “Fajdës dhe Detyrimit”. Mefail dhe Edonis Shkodra u arrestuan sot, ndërsa një person i tretë i njohur si Albert Malisheva, është ende në kërkim si të dyshuar për të njëjtin rast.

  Autoritetet e sigurisë dyshojnë se personat e arrestuar kanë ushtruar presion dhe kërcënime ndaj një viktime me qëllim përfitimin financiar nga veprimet e tyre të paligjshme, duke shkaktuar dëme materiale në vlerë prej mbi 600,000 euro për viktimën.

  Jeta e luksoze e “fajdexhinjve”

  Jeta luksoze e të dyshuarve është e dukshme nga profilet e tyre në rrjetet sociale. Makinat e shtrenjta, orët e kushtueshme, veshjet e markave të njohura dhe aksesorët prej ari janë të ekspozuara në postimet e tyre. Të dyshuarit Mefail dhe Edonis Shkodra, veçanërisht, janë të njohur për pasionin e tyre për makina që kushtojnë qindra mijëra euro. Orët që mbanin në duar kushtonin jo më pak se €1,000 secila.

  Pas arrestimit, babai dhe biri u ndaluan me urdhër të Prokurorit për 48 orë.

  “Gjatë operacionit policor në cilësi të provave materiale janë sekuestruar tri vetura, motorë sportiv, armë dhe municion, kartëmonedha euro, dokumente të ndryshme si dhe dëshmi tjera materiale të cilat do të përdoren në procedurën penale ndaj të dyshuarve”, njoftoi PK.

  Edhe Albert Rexhepi, i njohur si Albert Malisheva, gjithashtu bënte një jetë të madhe luksoze. Makina të shtrenjta, orë të markave më luksoze dhe pushime në vende të ndryshme janë të përhershme në postimet e tij në rrjetet sociale.

  Të dyshuarit me “qëndrime” të ndryshme politike

  Bazuar në fotografitë e shpërndara në rrjetet sociale, të dyshuarit për fajde, Mefail Shkodra dhe Albert Malisheva kishin simpati për parti të ndryshme politike.

  Shkodra ishte simpatizant i Lëvizjes Vetëvendosje të Kryeministrit Albin Kurti dhe në një foto shfaqej përkrah tij dhe presidentes Vjosa Osmani e burrit të saj, Prindon Sadriu. Ndërsa Albert Malisheva ishte një mbështetës i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe publikonte fotografi në mbështetje të partisë që drejtohet nga Lumir Abdixhiku. Ai shprehte mbështetje edhe për nënkryetarin e LDK-së, Lutfi Haziri.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!