Sllovenia planifikon t’i ndërtojë Hungarisë gazsjellës për gazin algjerian

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob dhe Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob, planifikon të ndërtojë gazsjellës në Hungari për gazin algjerian për të ndihmuar vendin fqinj të reduktojë varshmërinë ndaj gazit rus, shkruan Financial Times, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Gazsjellësi i ri duhet të jetë funksional brenda dy deri në tre vjet dhe mund të zgjerohet më vonë në varësi të kërkesës, tha FT, duke iu referuar deklaratave të kryeministrave slloven dhe hungarez, Robert Golob dhe Viktor Orban, të cilët u takuan me rastin e fillimit të operimit të rregullt të transmisionit Cirkovce-Pincë.

“Orban i interesuar për diversifikimin e burimeve të gazit”

FT vëren se Golob është një ish-ekzekutiv në industrinë e energjisë, partia e të cilit mundi aleatin e gjatë të Orbanit, ish-kryeministrin Janez Jansha, në zgjedhjet e prillit.

Orban tha se ai është i interesuar në diversifikimin e burimeve të gazit, duke përmendur tre opsione, raporton gazeta.

I pari do të ishte një gazsjellës slloven për gazin nga Algjeria, më pas një tubacion gazi për transportin e gazit nga depozitat e zbuluara në ujërat rumune të Detit të Zi dhe një zgjerim i gazsjellësit ekzistues në Kroaci, i cili do të importonte gaz natyror të lëngshëm.

Orban tha pas takimit me Golob se ishte i interesuar për të tre opsionet, shton FT.

Gazeta citon edhe njoftimin e Golob se bashkëpunimi do të bazohet në parimin e solidaritetit në BE. Sipas Golob, gazsjellësi nga Algjeria mund të përdoret edhe për hidrogjen nga Afrika e Veriut, gjë që mund të jetë e dobishme në fazat e mëvonshme të tranzicionit të gjelbër, raporton agjencia sllovene, transmeton Reporteri.net.

Orban vizitoi Slloveninë

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka vizituar të premten Slloveninë, ku së bashku me kryeministrin Robert Golob dhe ministrin kroat të ekonomisë Davor Filipoviq, kanë marrë pjesë në shënimin ceremonial të fillimit të funksionimit të rregullt të linjës së transmetimit Cirkovce-Pince.

Orban mbërriti pas pak më shumë se dy vjetësh që kur, së bashku me ish-kryeministrin Janez Jansha dhe ministrin e Jashtëm kroat, Gordan Grliq Radman, ai shënoi fillimin e punës për ndërtimin e kësaj linje transmetimi, e cila përfaqëson lidhjen e parë sistematike të rrjetet energjetike të Sllovenisë dhe Hungarisë, por është e lidhur edhe me rrjetin kroat.

Detajet e temës së bisedës në kabinetet e Orban dhe Golob nuk janë bërë të ditura, tha agjencia sllovene STA për atë takim, por në tavolinë thuhet se ishte projekti i gazsjellësit ndërkufitar midis Sllovenisë dhe Hungarisë, nga Kidriçevo në Pinac. të dy kryeministrave.