×
 • Lajme
 • Lajme

  Sot përfundon votimi nga diaspora për Dragashin

  Reporteri
  13 Dhjetor 2021 | 10:58

  Sot përfundon afati i votimit nga diaspora për zgjedhjen e kryetarit të Komunës së Dragashit.

  Periudha e votimit me postë kishte filluar më 29 nëntor dhe pakon e supozuara me fletëvotime do të pranohen edhe sot.

  Të drejtë vote përmes postës në Dragash kanë 1 mijë e 90 votues jashtë Kosovës, sipas KQZ-së.

  Deri më 11 dhjetor, KQZ-ja kishte pranuar 332 pako të supozuara me fletëvotime.

  Më 25 nëntor, Gjykata Supreme urdhëroi KQZ-në që të organizojë përsëritje të votimit nga diaspora për kryetar të Dragashit.

  Kandidati i LDK-së për kryetar të Dragashit, Bexhet Xheladini, ishte ankuar në Supreme, pasi Paneli Zgjedhor për Ankesa e Parashtresa (PZAP) kishte vendosur të anulonte tërësisht votat nga jashtë.

  Me votat nga jashtë Xheladini kishte përmbysur rezultatin në balotazh ku garon me Shaban Shabanin e PDK-së.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!