×
 • Lajme
 • Lajme

  “Synimi strategjik i ShBA-së në rajon, shtensionimi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe”, thotë Maliqi

  Reporteri
  23 Gusht 2022 | 12:38

  Shtensionimi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe ka qenë për shumë vite synimi strategjik i ShBA-së e NATO-s, vlerësoi analisti politik, Agon Maliqi, transmeton “Reporteri.net”.

  Këtë synim amerikan, Maliqi e interpretoi mbi atë se në rajon shqiptarët dhe serbët janë dy popujt më të mëdhenj në rajon.

  Kjo, për Maliqin, “si çelësi kryesor i paqes në të gjithë rajonin dhe integrimin e tij në BE/NATO”.

  Në kontradiksion me këtë, Maliqi e lexon synimin strategjik rus në rajon.

  “Synimi strategjik i Rusisë ka qenë dhe mbetet mbajtja gjallë dhe thellimi i armiqësisë shqiptaro-serbe, si mënyra më e mirë për ta mbajtur peng Serbinë dhe gjithë rajonin larg BE/NATO”, shkroi njohësi i çështjeve politike, Agon Maliqi.

  Por, thotë ai, “interesave të Rusisë në rajon nuk i ka shërbyer vetëm kryeneçësia hegjemonike e Serbisë dhe qasja e saj instinktive pro-ruse”.

  “Asaj i ka shërbyer (me ose pa vetëdije) edhe paaftësia e jonë për ta lexuar kontekstin gjeopolitik dhe për ta definuar interesin strategjik përtej kornizave të ngushta të armiqësisë historike”, përfundoi ai.

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkatësisht ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, së fundi ka qenë më i zëshmi në mbështetjen e inicativës rajonale të “Open Balkan”/Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!