Thaçi e pranon se sa ishte kryeministër ka futur njerëz në krye të institucionit të pavarur

Presidenti Hashim Thaçi ka pranuar të premten se gjatë kohës sa ai ishte kryeministër i Kosovës ka ndërhyrë në zgjedhjen e drejtuesit të institucionit të pavarur të Avokatit të Popullit.


Thaçi, gjatë përplasjes me deputetin e VV-së Sami Kurteshi në komisionin hetimor parlamentar për dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova, ka pranuar se Kurteshi ishte zgjedhur Avokat i Popullit me ndërhyrjen e tij.

“O Avokat të Popullit të kam ba unë, o burrë. Me të ngjofshëm. Më ka pru me lobingje, me tona ato sene”, i ka thënë presidenti Thaçi Kurteshit, shkruan Reporteri.net.

Ish-avokati i Popullit ka mohuar një gjë të tillë.

Presidenti Thaçi, deputetit Kurteshi: Më je lutur si zvarranik, për të të bërë Avokat të Popullit.

Gepostet von Reporteri am Freitag, 26. April 2019

“Arsyeja pse jam prish me Hashim Thaçin është se ky ka qenë kundër që unë me u zgjedh Avokat i Popullit”, tha deputeti Kurteshi.

“O Sami unë të kam zgjedh. Ti e din kur mu ke lut si zvarranik në zyre po mos bon hajgare”, iu kundërpërgjigj presidenti.

Ndryshe, në bazë të kushtetutës së Kosovës institucioni i Avokatit të Popullit është i pavarur në ushtrimin e detyrave dhe nuk pranon udhëzime ose ndërhyrje nga organet, institucionet ose nga autoritetet e tjera, të cilat ushtrojnë pushtet në Republikën e Kosovës. Si institucion i pavarur, udhëhiqet nga parimet e paanësisë, pavarësisë, epërsisë së të drejtave të njeriut, konfidencialitetit dhe profesionalizmit. /Reporteri.net/.