×
 • Lajme
 • Lajme / Ndihma nga SHBA-ja

  Ushtarët e FSK-së stërviten për përdorimin e mortajave

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 17:19

  Ushtarët e FSK-së me ndihmën e ushtrisë amerikane kanë stërvitur për përdorimin e mortajave, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  Në kuadër të bashkëpunimit bilateral me partnerin strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës një ekip mobil nga Security Assistence Training Menagment Organization (SATMO) e ushtrisë amerikane, ka realizuar trajnimin me mortaja për pjesëtarët e FSK-së.

  Sipas njoftimit të ministrit të Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, pjesa teorike është realizuar në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj dhe pjesa praktike në poligonin në Melle të Republikës së Shqipërisë.

  Qëllimi i trajnimit ishte ngritja e kapaciteteve të artilerisë, avancimin e operimit me sistemet e armatimit, ngritja e aftësive taktike, rritjen e saktësisë në objektivat e qitjes me qëllim ngritjen profesionale të pjesëtareve te FSK-së.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!