Zv.ministri i FSK-së: Mohimi i krimeve në Kosovë nga Serbia, më shumë se një krim i ri

Zëvendësministri i Ministrisë së Mbrojtjes, Burim Ramadani, ka thënë se udhëheqës shtetëror të Serbisë po i mohojnë krimet e kryera në Kosovë.


“Mohimi i krimeve është më shumë sesa ekzekutimi i krimeve të reja. Dhe, këtë po e shohim nga lidershipi i Serbisë. Vuçiqi, Daçiqi dhe Gjuriqi po mohojnë krimet anembanë Kosovës, te kryera gjatë viteve 1998-99, të cilat u patën ndalur për shkak të intervenimit humanitar më të suksesshëm në histori, intervenimit të NATO-s”, ka shkruar ai në Facebook, trasnmeton Reporteri.net.

Ndryshe, reagimi i zv. ministrit Ramadani vjen ndaj deklaratave të drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili ka thënë se qëllimi i bombardimeve të NATO-s 20 vjet më parë ishte ishte që “të mos mbetej asnjë serb në Kosovë”. /Reporteri.net/.