×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Çfarë duhet të dini për variantin e ri të COVID-19 që po shqetëson botën

  Reporteri
  26 Nëntor 2021 | 18:34

  Varianti i ri i Covid-19 B.1.1.529 po shqetëson sërish botën.Mutacioni i ri evidentuar gjerësisht në Afrikën e Jugut.BE-ja propozoi ndalimin e fluturimeve, ndërsa shumë vende kanë mbyllur kufirin me Afrikën e Jugut.

  Doktor Drilon Çupi shkruan në Facebook-un e tij se është ende herët për të përcaktuar se sa i rrezikshëm është ky variant i ri dhe se do të duhen ende studime.

  “Varianti i ri ne krahasim me virusin baze te dal nga Wuhan ka rreth 32 ndryshime aminoacidike ne proteinen-Spike te virusit, te cilet kane te bejne teorikisht me rritjen e transmetimit, evazionin imun, efekshmerine e vaksinave dhe rezistencen terapeutike. Gjithesesi nuk ka akoma nje korrelacion zyrtar eksperimental i ketyre mutacioneve me karakteristikat e variantit te ri.Ky Variant u zbulua per here te pare ne Botsëana me 11 Nentor dhe 3 dite me pas u evidentua dhe ne Afriken e Jugut. Sipas konferences per shtyp te ministrit te Shendetetesise te Afrikes se Jugut me date 24.11.2021 u detektua variant i ri i SARS-CoV-2 qe u be shkaktari i rritjes se numrit te te infektuarve ne provincen e Gauteng ne Afriken e Jugut.Deri tani jane te identifikuar rreth 77 raste ne kete Province ku ben pjese dhe Johannisburg dhe Pretoria.Ne Hongkong u evidentua tek nje 36 vjecar qe u kthye nga Afrika e Jugut ,ku ne aeroport rezultoi testi PCR fillimisht negativ dhe perseritja e testit ne karantine rezultoi pozitiv.Ky variant eshte identifikuar dhe ne Izrael ( Personi i kthyer nga Malaëi).Ne Evrope u detektua rasti i pare me kete variant ne Belgjike.Shtetet e ndryshme kane kufizuar linjat ajrore me shume shtete afrikane.Studimet eksperimentale jane ne vazhdim dhe ku do percaktohet me sakte karakteristikat e ketij varianti dhe rrezikshmëria e tij ne kete Pandemi. OBSH do deklaroi ne vazhdimesi informacione te metejshme ne lidhje me klasifikimin e variantit te ri”, shkruan mjeku Çupi. /dritare.net

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!