×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Dita botërore kundër diabetit, IKSHPK me udhëzime se si ta parandalojmë

  Reporteri
  14 Nëntor 2023 | 8:29

  Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Ditën botërore kundër diabetit bën të ditur se është një sëmundje kronike metabolike që karakterizohet me nivele të larta të glukozës në gjak (sheqerit në gjak), e cila me kalimin e kohës çon në dëmtime serioze të zemrës, enëve të gjakut, syve, veshkave dhe nervave.

  IKSHPK në një postim në Facebook thekon se më i zakonshmi është diabeti i tipit 2, zakonisht tek të rriturit, i cili shfaqet kur trupi bëhet rezistent ndaj insulinës ose nuk prodhon mjaftueshëm insulinë.

  “Në tri dekadat e fundit prevalenca e diabetit të tipit 2 është rritur në mënyrë dramatike në të gjitha vendet pa dallim nga niveli i të ardhurave. Më shumë se 500 milionë njerëz aktualisht jetojnë me diabet në të gjithë botën”, thuhet më tej.

  IKSHPK po ashtu njofton se qasja në insulinë dhe kujdesin për diabetin mbetet sfidë për shumë njerëz, gjersa mbikëqyrja e sheqerit-glukozës në gjak është një komponent themelor i kujdesit për diabetin.

  Në kuadër të masave për parandalimin e diabetit, Instituti thekson se diabeti i tipi 2 në 50 për qind të rasteve mund të parandalohet.

  Po ashtu kryerja e kontrolleve të rregullta të sheqerit në gjak, 1 herë në vit nëse bën pjesë në grupin e të rrezikuarve, ndërkaq persona tjerë 1 herë në 3 vjet.

  Po ashtu rekomandohet kontrolli i rregullt i tensionit të gjakut, mbajtja e peshës nën kontroll, aktivitet fizik, përdorimi i ushqimeve të pasura me fibra etj.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!