×
 • Prospect
 • Prospect

  Bie shi…

  Autor:Mitrush Kuteli
  10 Maj 2024 | 14:31

  Poezi e shkruar nga Mitrush Kuteli

  Bie shi,
  Adrianë,
  bie shi i qetë mbi qytet,
  shi që më bluan e më vret,
  dhe s’di ku të shkoj
  nëpër Tiranë.

  Të kërkoj,
  Adrianë,
  me ankth nëpër qytetn’ e shkretë,
  ku shtrydhen retë
  dhe diell s’lind e s’perëndon
  përmbi Tiranë.

  O sa çudi,
  Adrianë,
  të duash të mos jesh njeri,
  dhe gurëve t’u kesh zili,
  -se gurët s’vuajnë kur bje shi
  përmbi Tiranë!

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect
  Prospect
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!