×
 • Prospect
 • Prospect

  Intelektualja shqiptare

  Autor:Petraq Kolevica
  27 Nëntor 2023 | 10:55

  Poezi nga Petraq Kolevica

  O grua intelektuale shqiptare!
  Sa himne mund të thuren për ty!
  Poezia, piktura, muzika, simfonia,
  nuk t’i këndojnë dot ato vetija
  ty, që lexon e mëson duke larë e
  shpëlarë, duke të qarë fëmia.
  Ty, që jep provime, mbron tema,
  doktorata, me orë të ngrëna nga nata.
  Shpesh je shtrënguar librin ta mbash në
  dorë, gjellën duke trazuar.
  Mbete duke nxituar për të shkuar
  në punë, në Institut, në zyrë.
  Herët zgjohesh po kohë s’ke, kur krihesh,
  të shihesh në pasqyrë.
  Nxiton të kthehesh në shtëpi, po rrugës
  ndal e ble ç’arrin të gjesh.
  Shpesh, tok me çantën lustrafin, mban
  edhe rrjetën me presh…
  Pa vimë ne pastaj, burrat e martuar,
  të shkolluar,
  kërkojmë këmishë të kollarisur,
  kostum të varur në kremastar,
  shaminë të hekurosur, palosur, vendosur në sirtar.
  Po, kur s’i gjejmë kështu,
  i varim buzët të inatosur dhe prej asaj
  buze lëshojmë romuze.
  Ti dëgjon e shkon kokulur e mbyllesh në banjë e qan
  dhe para se të dalësh fytyrën lan, që të mos kuptohesh.
  Ti kur të gjitha i mbaron, natën vonë, gjen qetësinë.
  Ulesh në tavolinë e lexon, studion e shkruan referate
  dhe veten e ndjen fajtore, kur ndonjë nate,
  këputur nga lodhja, të mbërthen gjumi në divan…

  Vjeshtë, 1980

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect
  Prospect
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!