×
 • Prospect
 • Prospect / Poezi

  Nuk dua trëndafila, deri sa t’ketë trëndafila

  Autor:Fernando Pessoa
  23 Nëntor 2023 | 14:23

  Poezi e shkruar nga Fernando Pessoa.

  Nuk dua trëndafila, deri sa t’ketë trëndafila.
  I dua veç kur nuk mund t’i kem ato.
  Çfarë të bëj me gjëra të tilla,
  që mund t’i mbledhë kushdo?

  E dua natën veç pse agu e hollon
  dritën në ar dhe në blu.
  Ajo që shpirti im e injoron
  është ajo që do të doja ta kisha këtu.

  Pse? Nëse do ta dija s’do të shkruaja kot
  vargje për të thënë atë që akoma nuk e di.
  E kam shpirtin të shkretë dhe të ftohtë…
  Ah me çfarë lëmoshe ta ngroh tani?

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect
  Prospect
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!