×
 • Prospect
 • Prospect

  Portreti i Skënderbeut

  Autor:Ismail Kadare
  06 Maj 2024 | 14:17

  Shkruan Ismail Kadare

  Si ditë e plotë ai shtjellej
  Me re dhe erë përmbi atdhe.
  Një emër Gjergj e kish si diellin
  Tjetrin si hënën, Skënderbe.

  Dy brirë dhie kish mbi krye
  Emblemë e vjetër e çuditeshme
  Sikur ta dinte që mes brirëve
  Dy perandorë do të godiste.

  Njëzet e katër luftëra bëri
  Njëzet e katër vdekje theu
  Çka mangut linte ditën Gjergji
  Plotësonte natën Skënderbeu.

  Pas vdekjes eshtrat iu ndanë
  Në mijëra varre ata u shtrinë
  Gjithçka të shumtë ai e pati
  Të vetme kish veç Shqipërinë.

  Sot shënohet përvjetori i lindjes së Gjergj Kastriotit Skëndërbe. Ai lindi më 5 maj 1405 në Sinë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect
  Prospect
  Prospect
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!