Kjo është këngëtarja që do ta përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovizion 2021”

Këngëtarja Anxhela Peristeri është e përzgjdhura e jurisë për ta përfaqësuar Shqipërinë në festivalin “Eurovizion 2021”.


Peristeri mblodhi shumën më të madhe të pikëve nga juria e festivalit të këngës, duke grumbulluar kështu 322 pikë nga votimi i 11 pjesëtarëve të jurisë.

Juria përbëhej nga Shefqet Aliu, Osman Mula, Spartak Tili, Erjon Sheme, Ruzhdi Keraj, Miron Kotani, Jaho Margjekaj, Kozma Dushi, Enver Shëngjergji, At Spiro Katundi dhe Rudolf Marku.

Këngëtarja la pas Viktor Tahirajn me këngën “Nënë” me 266 pikë dhe Gjergj Kaçinarin “Më jep jetë” me 245 pikë.

Edicioni i ardhshëm i “Eurovision” do të mbahet në Holandë, nga data 18 deri më 22 maj.

Më poshtë gjeni listën e rënditjes së plotë të këngëtarëve pjesëmarrës:

Anxhela Peristeri – “Karma” 322 pikë
Viktor Tahiraj – “Nënë” 266 pikë
Gjergj Kaçinari- “Më jep jetë” 245 pikë
Fejstina Mezini – “Kush je ti” 188 pikë
Uendi Mancaku- “Vesi i shpirtit” 137 pikë
Franc Koruni – “E morën botën” 135 pikë
Agim Poshka – “Vendi im” 122 pikë
Sardi Strugaj- Ka për të t’bër… 97 pikë
Stefan Marena – “Meteor” 82 pikë
Xhesika Polo – “Më mbron” 78 pikë
Florent Abrashi – “Vajzë” 76 pikë
Rosela Gjylbegu – Vashëzo 75 pikë
Mirud – “Nëse vdes” 71 pikë
Klint Çollaku – “Do t’ia dal” 66 pikë
Xhiljola Haveniku – “E lirë” 62 pikë
Kastro Zizo – “Vallja e jetës” 61 pikë
Devis Xherahu – “Peng” 58 pikë
Kamela Islamaj – “Kujtimet” 52 pikë
Enxhi Nasufi – “Njësoj” 50 pikë
Erik Lloshi – “Jo” 47 pikë
Evi Reçi – “Tjerr” 29 pikë
Orgesa Zaimi – “Valixhja e k…” 26 pikë
Inis Neziri – “Pendesë” 25 pikë
Fatos Shabani – “Ty” 13 pikë
Manjola Nallbani – “Ora e jetës” 11 pikë
Era Rusi – “Zjarri im” 0 pikë