Ky është gjyqtari ‘fatkeq’ që do ta drejtoj sfidën Barcelona – Manchester United

Ndeshja e dytë çerekfinale e Ligës së Kampionëve ndërmjet Barcelonës dhe Manchester United do të drejtohet nga gjyqtari gjerman Felix Brych.


Gjyqtari gjerman me eksperiencë të madhe, është një zgjedhje e rregullt në ndeshjet e UEFA-s, sidomos duke ndarë drejtësinë në finale e vitit 2017/18 ku Real Madridi fitoi trofeun, bashkë me finale e vitit 2013/14 të Europaligës kur Sevilla u bë kampion, shkruan Reporteri.net

Felix Brych është një gjyqtar që nuk i ka sjellur shumë fat Barcelonës, duke e ndarë drejtësinë në ndeshjen gjysmëfinale kundër Chelseas në vitin 2012. Londinezët eliminuan Blaugranët dhe ky vit pa Chelsean të ngritë trofeun në fund.

Kanë qenë edhe 4 raste të tjera kur ky gjyqtar ka referuar ndeshjet e Barcelonës dhe shumica e tyre nuk kanë shkuar mirë, duke mposhtur vetëm Atletico Madridin 2-1 në çerekfinale të 2016-ës dhe Manchester Cityn poashtu 2-1, në 1/16 në vitin 2015.

Katalanasit barazuan me Milanin në vitin 2013 në fazën e grupeve dhe humbën 2-1 prej Atleticos në çerekfinalet e vitit 2014, duke i shtuar këtu edhe humbjen e dhimbshme nga Chelsea në vitin 2012./Reporteri.net/