Trajneri i Kosovës mposht rivalin nga Serbia për çmimin “Trajneri i Vitit” në FIBA Europe Cup

Trajneri i Kombëtares së Kosovës në basketboll, i cili ushtron edhe detyrën e trajnerit të Z Mobile Prishtinës, Damir Mulaomerovic është shpallur “Trajneri i Vitit” në FIBA Europe Cup.


Në votimet e mbajtura në uebsajtin e FIBA-s, Mulaomerovic ka fituar më së shumti vota (20 %) duke fituar çmimin prestigjioz.

Në vendin e dytë ka dalë serbi, Nbojsa Vidis i Ballkan Botevgradit me 19%, Gianmarco Pozzeccon i Dinamo Sassarit me 17% të votave, si dhe Denis Ëuchereri s.Oliver Wurzburgut me 15%.

Kujtojmë se Prishtina këtë edicion arriti deri në play off të Fiba Europe Cup, ku u eleminua nga ekipi italian, Varese.