Dragoi i pavdekshëm: Dalin detajet e ditës së fundit të Bruce Lee

46 vjet më parë, më 20 korrik, aktori dhe mjeshtri i arteve marciale Bruce Lee vdiq. Detajet e ditës së tij të fundit u botuan në biografinë “Bruce Lee: A Life” nga Matthew Polly, transmeton Reporteri.net.


Atë mëngjes, më 20 korrik 1973, Lee i shkroi një letër avokatit të tij amerikan Adrian Marsal për një sërë projektesh të reja. Midis tyre ishte një ofertë e re filmike nga Warner Bros dhe një propozim nga Hannah Barber për një seri të animuar bazuar në jetën e tij. Kishte edhe sugjerime për një libër, e të ngjashme.

Dita e fundit e Bruce Lee

Pas dërgimit të një letre, ai shkoi në studion Golden Harvest. Atje ai u takua me George Lazenby, James Bondin australian, për të diskutuar angazhimin e tyre në filmin “Game of Death”. Edhe Andre Morgan u bashkua me ta. Lee regjistroi pjesën më të madhe të filmit dhe pastaj u nis të takonte të dashurën e tij, aktoren Betty Ting Pei rreth orës 13:00.

Atje ai qëndroi për disa orë. “Unë isha e dashura e tij. Kishte seks dhe pak hashash, por jo alkool ose substanca të tjera të rënda”, kishte rrëfyer më vonë ajo.

Raymond Chow arriti në apartamentin e saj rreth orës 18:00, edhe pse nuk ishte plotësisht e qartë pse. Ndoshta sepse aktorët prisnin të gjithë pasdite të ktheheshin në studio, dhe pasi ata nuk erdhën, vendosën të shkonin tek ai. Ishte dita më e ngrohtë e muajit, shkruan The Ringinger. “Bruce nuk u ndje shumë mirë, dhe as unë nuk ndihesha mirë. Pimë ujë dhe pastaj filluam të aktrojmë. Ai ishte gjithmonë shumë aktiv dhe duke shijuar rolin. Ishte e i lodhur, kështu që pinte ujë. Dhe pas kësaj, filloi të ndihej keq”, thotë ajo.

Së shpejti ai filloi të ankohej për dhimbje koke. Gjatë kohës së darkës dhimbjet iu bënë edhe më të mëdha. Kur tha se dëshironte një pushim të vogël, Beth i dha atij tabletat Equagesic, ilaçet kundër dhimbjes që ai i përdorte. Ai shkoi në dhomën e gjumit për të pushuar, dhe Betty ra në dhomën e ndenjes pranë televizorit.

Rreth orës 21:30 ajo hyri në dhomë, u përpoq ta zgjonte, por nuk pari sukses. Në gjendje histerike ajo thirri Rajmondin dhe i tha atij se Lee nuk po hapte sytë.

Kur mjeku i tij personal Chou arriti, ai gjeti Bruce Lee të shtrirë në bark në shtrat, dhe Betth ishte pranë tij në një gjendje shoku të plotë. Ajo u përpoq që ta zgjonte atë. Chou e kuptoi se tashmë ishte vonë dhe se ai ishte i vdekur.

Situata nuk ishte fare e mirë, aktori i famshëm kishte vdekur në shtratin e të dashurës dhe ata dy ishin dëshmitarët e vetëm. Ajo filloi të mendonte se çfarë skandali do të plaste dhe se si mediat dhe të tjerët do ta fajësonin për vdekjen e tij. Dhe pastaj vendosi të bënte gjënë që mendoi se do të ishte më e duhura, e kjo ishte fakti që të mendohej se do të ishte  Bruce Lee vdiq diku tjetër, jo në banesën e zonjës së tij. E veshi përsëri dhe mendoi për atë që mund të bënte. A ta çonte atë në apartamentin e tij i cili ishte vetëm pesë minuta larg? Në fund, ajo vendosi të sjellë mjekun e tij personal, Eugene Chu Poh-hwie, i cili punonte në spitalin Baptist. 

Ajo e thirri atë, por nuk ia tha emrin e pacientit. Kur mjeku mbërriti, Bruce Lee ishte tashmë në gjendje kritike, pa puls dhe pa asnjë shenjë jete. Ishte e qartë se ai kishte ndërruar jetë qysh para ardhjes së tij. Më pas e dërguan në spital.

Si shkak i vdekjes u përcaktua një edemë cerebrale. Pati ndërkohë spekullime se gjurmët e ilaçit Equasigic dhe marijuanës që u gjetën në gjak, mund të ketë luajtur një rol në vdekjen e tij. Atë ditë ishte shumë nxehtë, dhe ekziston mundësia e goditjes nga vapa, që mund të ketë përkeqësuar gjendjen e tij, pasi Li kishte hequr me një operacion gjëndrat e djersës në sqetulla. /Reporteri.net