E urryer nga serbët, mike e madhe e Kosovës: Fakte që nuk i keni ditur për Madeleine Albright

Mbase Madeleine Albright, gruaja e parë që shërbeu si Sekretare Amerikane e Shtetit, e përshkroi më së miri emërimin e saj historik në kujtesën e saj të vitit 2003, Zonja Sekretare: “Ishte pothuajse e pakonceptueshme që dikush që nuk kishte mbajtur një punë qeveritare derisa ishte tridhjetë e nëntë vjeç dhe nëna e tre fëmijëve do të bëhej gruaja më e lartë në historinë amerikane. E pra në moshë madhore, unë kurrë nuk kisha menduar se ajo do të jem unë”.


Kredencialet e saj mbresëlënëse janë profesoreshë, ambasadore, autori më i shitur i New York Times dhe kryesuese e Grupit Albright Stonebridge, një biznes i strategjisë globale.  Është e njohur për thënien e famshme:”Ka një vend të veçantë në ferr për gratë që nuk i ndihmojnë gratë e tjera”. Këmbëngulja që ajo ka treguar gjatë gjithë karrierës së saj është frymëzuese për këdo, burrë apo grua, transmeton Reporteri.net

Albright njihet si mike e madhe e Kosovës e cila gjatë luftës kishte bërë shumë për popullin e vendit tonë. Megjithatë, përkrahja e saj nuk ndaloi me kaq, por ajo vazhdoi edhe pas luftës. Albright ka thënë se Kosovën dhe qytetarët e saj i ka gjithmonë në mendje pavarësisht që siç ka theksuar ajo, i ndan oqeani.

“Sa herë më pyesin se cila është e arritura ime si Sekretare e Shtetit me të cilën krenohem më së shumti, them se është ndihma që i dhashë popullit të Kosovës. Gjatë këtyre 10 viteve kam qenë krenare për hapat që i ka ndërmarrë Kosova drejt stabilitetit më të madh, përparimit dhe integrimit në bashkësinë Euro-Atlantike”, kishte thënë Albright në një urim të saj për 10 vjeotrin e pavarësisë së Kosovës.

Së fundmi është paralajmëruar edhe një vizitë e saj në Kosovë.

Më poshtë Reporteri.net iu sjell disa fakte që mund të mos i keni ditur për Albright dhe rrugën e saj të pazakontë drejt politikës së SHBA-së.

MADELEINE NUK ËSHTË EMRI I SAJ ORIGJINAL.

Marie Jana ka lindur në Pragë më 15 maj 1937, nga prindërit Anna Spieglova dhe Josef Korbel. Por emri “Marie” nuk u përdor për shumë kohë; anëtarët e ndryshëm të familjes e quajtën Madla, Madlen ose Madlenka gjatë rinisë së saj. Kur Albright filloi të studionte frëngjisht, ajo vendosi që më shumë pëlqente versionin e gjatë të pseudonimit të saj: Madeleine. Megjithatë, Albright kurrë nuk e ndryshoi ligjërisht emrin e saj dhe zyrtarisht emri i saj është Marie Jana.

FAMILJA E SAJ U PËRNDOQ NGA NAZISTËT

Roli i babait të saj në ambasadën e Çekosllovakisë në Beograd dhe respekti i thellë për demokracinë vënë në dyshim sigurinë e familjes së tij kur nazistët pushtuan vendin. Ndërsa prindërit e saj organizuan familjen për të shkuar në Londër, Albright jetoi me gjyshen e saj në vend. Albright dhe familja e saj u larguan për në Angli 10 ditë pasi nazistët pushtuan kryeqytetin.

AJO U PARAQIT NË NJË FILM PËR REFUGJATËT.

Në Angli, Albright u përzgjodh për t’u shfaqur në një film për fëmijët e refugjatëve të luftës dhe iu dha një lodër si pagesë për rolin e saj kryesor.

KTHIMI I FAMILJES NË ÇEKOSLLOVAKI ISHTE I SHKURTËR.

Megjithëse familja e saj ishte mirënjohëse për t’u kthyer në vendin e tyre të lindjes pas luftës, ata nuk qëndruan atje për shumë kohë. Një seri veprimesh ogurzeza politike e gjetën Partinë Komuniste në krye të Çekosllovakisë, duke e detyruar familjen Albright që të largohej për sigurinë e tyre. Albright, së bashku me nënën e saj dhe dy vëllezërit e motrat, mbërritën në SHBA në bordin e SS të Amerikës më 11 nëntor 1948.

FAMILJA E TYRE FILLON NJË NJË JETË TË RE NË DENVER.

Familja një kohë jetoi në Long Island duke pritur që të pajisen me azil politik. Pasi babai i saj Josef siguroi një pozitë si profesor në Universitetin e Denverit dhe familja u vendos në qytetin e tyre të ri, Albright filloi të shkonte në shkollën Kent Denver dhe themeloi klubin e marrëdhënieve ndërkombëtare të shkollës. (Ajo nuk ishte sekretarja e vetme e shtetit që përfitonte nga mësimet e babait të saj për diplomacinë dhe çështjet ndërkombëtare, vite më vonë, studente e tij ishte edhe Kondoliza Rajs).

VITET E SAJ TË KOLEGJIT ISHIN PLOT ME NGJARJE ME RËNDËSI

Albright studioi shkencat politike në Kolegjin Wellesley dhe u diplomua me nderime në vitin 1959. Në vitet para të diplomimit, ajo u bë shtetase e natyralizuar (në vitin 1957) dhe u takua me burrin e saj të ardhshëm, Joseph Medill Patterson Albright, gjatë një praktike të verës në Postën e Denverit. Në librin e saj, Albright thotë se ishte traditë që gratë Wellesley të martoheshin në ditën e diplomimit. Përkundër kësaj, ajo priti tri ditë pas marrjes së diplomës së saj për t’u martuar me Jozefin.

AJO ISHTE VAZHDIMISHT NË LËVIZJE RRETH VITEVE 1960

Albright ndërroi disa herë vendbanimin për karrierën e Jozefit. Nga viti 1961, çifti kishte jetuar tashmë në Rolla, Missouri dhe Çikago përpara se të zhvendoseshin në Long Island, ku binjakët e tyre, Alice dhe Anne, erdhën në jetë. Në vitin 1962 familja u zhvendos në Georgetown, ku Madeleine studioi marrëdhëniet ruse dhe ndërkombëtare. Kur ata u kthyen në Long Island në vitin 1963, Albright vazhdoi studimet e saj në Universitetin e Kolumbias dhe fitoi një çertifikatë në rusisht, një në master në vitin 1968 dhe një doktoraturë në vitin 1976. Vajza e saj e tretë, Katharine, lindi në vitin 1967.

PËRFSHIRJA NË POLITIKË

Albright u përfshi më shumë në politikë kur familja e saj u rikthye në D.C në vitin 1968. Nga viti 1976 deri në vitin 1978 ajo shërbeu si ndihmësja kryesore e senatorit Edmund S. Muskie. Dhe në vitin 1978, Zbigniew Brzezinski, një nga profesorët e saj nga Kolumbia dhe pastaj Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Presidentit Jimmy Carter, zgjodhi Madeleine si ndërlidhësen e Brzezinskit në Kongres.

DIVORCI DHE ANGAZHIMET E REJA

Pasi martesa e saj 22 vjeçare përfundoi me divorc në vitin 1982, Albright u bashkua me Shkollën e Shërbimit të Jashtëm të Universitetit Georgetown si profesoreshë e shkencave kërkimore në Çështjet Ndërkombëtare, ku mësoi kurse universitare dhe pasdiplomike. Ajo gjithashtu shërbeu si drejtoreshë e programit të Shërbimit të Gruas në Shërbimin e Jashtëm.

ROLI I SAJ SI SEKRETARE E SHTETIT BËRI HISTORINË

Më 5 dhjetor 1996, Presidenti Bill Clinton caktoi Albright si  Sekretaren e 64-të  Shtetit. Ajo u konfirmua unanimisht nga Senati dhe u betua më 23 janar 1997. Në atë kohë ishte femra më e ngritur në historinë e Amerikës.

E URRYER NGA SERBËT

Serbët gjatë një promovimi libri në Pragë e kanë quajtur atë fashiste duke e urryer për punën që ajo ka bërë në çlirimin e Kosovës dhe bombardimin e Serbisë.

Grupi serb “Miqtë e serbëve në Kosovë” kanë hyrë në bibliotekë dhe kanë nisur të gjuajnë pamflete dhe fjalë në drejtim të ish sekretares së shtetit.

Mirëpo kjo zonjë e hekurt nuk duroi shumë.  Ajo u ngrit në këmbë dhe nisi të ulërijë drejt tyre: “Dilni jashtë. Dilni jashtë. Ju jeni kriminelë lufte. Serbë neveritës”./Reporteri.net